Za ajurvédou na Vysočinu

Ak hľadáte oddych na niekoľko dní, ďaleko od ľudí, zhonu, máme pre vás zaujímavý tip. V srdci prekrásnej prírody českej Vysočiny, zdravého vzduchu, ho totiž nájdete.

Nielen príroda, z ktorej  načerpáte energiu a silu, je tu svojrázna, ale aj „špecialitka“, ktorú sme otestovali.  Ak milujete ajurvédu, alebo poznáte už jej filozofiu, účinky, odporúčame prísť práve sem. Pobyt v rezorte Svatá Kateřina, neďaleko obce Počátky,  vám dodá sily, pokoj duše a možno vás jej filozofia osloví, či očarí tak, ako aj nás. Tento rezort je ojedinelou ponukou v Čechách ale aj na Slovensku. Takto komplexne a na jednom mieste, sa s odborníkmi na ajurvédu veru nestretnete. Samotný prístup ku klientom je iný. Dni strávené práve tu, sme si vychutnali nielen procedúrami a rozhovormi s tými najpovolanejšími, teda lekármi, či masérmi,  ale aj prechádzkami v okolitej prírode i na chrbte koníkov. 

Ajurvédu využívajú v Indii viac ako 5000 rokov. Považuje sa za najstarší a najkomplexnejší liečebný systém na svete, a to je dôležité pre toho, kto staví na jej účinky. Všetko má svoju logiku a vychádza z tradície a vedomostí. Rezort Svatá Kateřina má v ponuke rôzne procedúry, masáže, indických doktorov, indickú stravu, tú varí skúsený Rahul  Gopalakrishnan, pochádza z indickej Keraly, a je certifikovaným odborníkom na indickú, ajurvédsku stravu. Tá má svoj princíp, a síce, “aké je jedlo, taká je myseľ a aká je myseľ, taký je život…“  má logiku, aj to, že nie je dôležité iba čo jeme, ale aj ako jeme, ako kombinujeme jednotlivé potraviny a aké máme trávenie (ako hovoria Indovia, tráviaci oheň - agni).

Rezort sa nachádza na mieste pôvodných kúpeľov – Lázní Svaté Kateřiny, pri liečivom prameni, ktorý aj dnes, tak je tak ako pred mnohými rokmi zasvätený svätej Kataríne. Ako lekár tu pôsobil otec spisovateľov, bratov Čapkovcov ale aj strýko Franza Kafky. Inšpiráciu tu hľadal aj spisovateľ Julius Zeyer a na liečebnom pobyte tu bol aj český literárny kritik, novinár a spisovateľ František Xaver Šalda.

Kedysi boli kúpele vyhľadávanými najmä bohatou viedenskou spoločnosťou. Liečili tu choroby srdca, obličiek, žlčníka aj reumatizmus. Dnes zasvätili „kúpele“ zaujímavej indickej ajurvéde.

Pavilón, v ktorom pôsobia traja indickí lekári postavili práve na základe tejto filozofie. Stavba má drevenú konštrukciu a „vznáša sa“ nad mnohými žulovými piliermi. Cez presklené priečelia máte priamy kontakt s prírodou, meditačná záhrada je akýmsi pomyselným vstupom do iného sveta, prenesiete sa vďaka nej do takmer 9000 kilometrov vzdialenej Indie, do kolísky ajurvédy, do indickej Keraly. Jednoducho nájdete tu iný svet.

Dnes je rezort Svatá Kateřina vyhľadávaným pre vynikajúce masáže, stravu a prekrásnu prírodu vôkol. Ak by ste sa rozhodli stráviť tu krátky čas, odborníci odporúčajú minimálne desať dní. Mali by ste pobyt ale v priebehu roka opakovať aspoň dva razy, možno vás práve čas strávený v rezorte Svatá Kateřina  naučí ako nájsť cieľ života a naplniť ho, teda Dharma - tvorí základ filozofií a náboženstiev,  ktoré vznikli v Indii. Ten, kto žije v súlade s dharmou, dosiahne  mókšu alebo nirvánu – vyslobodenie.  Pavilón ajurvéda získal celoštátne ocenenie Stavba roku 2019 v Čechách.

Foto: Beata Havranová a https://www.katerinaresort.cz/fotografie/, https://www.facebook.com/resortsvatakaterina/

www.katerinaresort.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.