Deň s Annemarie...

S Annemarie sme sa zoznámili vďaka rakúskym priateľom pred niekoľkými rokmi na spoločnej poľovačke. Veselá, príjemná žena a dobrá poľovníčka.

Jej meno sa spája aj s iným superlatívom. Je to úžasná športovkyňa, lyžiarka. Vyhrala, čo mohla. Annemarie Moser-Pröll bola lyžiarka svetovej extratriedy. Jej úspechy sme sledovali pred televízorom so zatajeným dychom.

Je šesťnásobnou celkovou víťazkou Svetového pohára a olympijskou víťazkou v zjazde na OH  v Lake Placid v roku 1980. Vyhrala 62 pretekov svetového pohára, z toho až 36-krát bola najrýchlejšia v zjazde. Získala päť zlatých medailí na majstrovstvách sveta a v roku 1999 ocenenie „Športovkyňa storočia“. Jej oceneným mužským náprotivkom bol lyžiar Jean-Claude Killy. A práve čerstvá informácia z týchto dní je, že ju The Telegraph zaradil medzi desiatich najväčších lyžiarov v histórii Svetového pohára... Čo dodať.

Na našich predošlých príjemných stretnutiach s Annemarie nebola reč len o poľovačke. Dohodli sme sa, že si s ňou, spolu s priateľmi, novinármi, dobrými lyžiarmi, zmeriame  sily na svahoch, kde sa začala  jej kariéra. Teda v rakúskom regióne St.Johann-Wagrain/Kleinarl-Flachau. Slovo dalo slovo a začali sme organizovať.  

Náš plán sa páčil aj tunajšiemu šéfovi turizmu, pánovi Stefanovi Passruggerovi a spolu s Babsi Pirchner z tunajšej turistickej kancelárie Wagrain Kleinarl Tourismus, sme  lyžovačku s Annemarie naplánovali relatívne veľmi rýchlo.  Sme dobrá partia lyžiarov, a tak sme si pod stromček darovali deň so svetovou hviezdou. Počasie nám vyšlo, snehu bolo na zjazdovkách dosť a neprekážalo nám ani to, že naša lyžiarska hviezda aj keď nechcela, mala pred nami vždy vysoký náskok. Lyžuje božsky. Deň sme využili samozrejme aj na príjemný oddych spojený s množstvom otázok, a ako inak, rozhovorov. O jej detstve, začiatkoch na lyžiach, tvrdých tréningoch i o podnikaní. Čas v príjemnej horskej chate Burgstall Hütte plynul veľmi rýchlo.

A čo má najradšej? „Mám tu výhodu, že si dám topánky a lyže vo dverách domu a už som na svahu. Rada lyžujem na slnečných svahoch, najmä na zjazdovkách, či idem na bežky k jazeru Jägersee. Môj domov, obec Kleinarl a jej okolie milujem, mám rada ľudí, ktorí tu žijú, tunajšie syry, remeselnú zručnosť domácich a pokoru“... a taká je aj Annemarie Moser-Pröll ̶ prirodzená, príjemná a pokorná. A ešte čosi povedala  ̶   neľutuje vraj ani jeden deň tvrdej driny a tréningov v časoch, keď ešte neboli také moderné vleky, zasnežovanie či perfektne upravené zjazdovky, ako je to dnes. Pekné vyznanie.

Pani Moser-Pröll však nie je len svetovou lyžiarkou. V roku 1980 si vo svojej rodnej obci v Kleinarl otvorila kaviareň „Café Annemarie“. Pozvala si z Viedne najlepšieho konditora a pod jeho taktovkou sa naučila piecť a umne zdobiť torty. Ovláda takmer tridsať receptov na torty, ktoré ešte aj dnes rada upečie na objednávku. Kaviareň má už síce  iného majiteľa (dnes je to Café Olympia s veľkou terasou), ale medaily či ocenenia a fotografie z jej slávneho obdobia zostali. A tak, ak športovkyňu v obci nestretnete osobne, čo je celkom pravdepodobné, môžete si pri dobrej kávičke či zákusku  prezrieť jej trofeje, poháre, obrázky a fotografie.

Región Snow Space Salzburg (obce St.Johann-Wagrain-Kleinarl-Flachau) je príjemný, s množstvom zjazdoviek. Lyžuje sa najmä na červených svahoch, čo ocenia mnohí lyžiari, hlavne rodičia s deťmi. A navyše nie je ďaleko od mesta Salzburg. Približne 40 minút cesty autom po Tauernautobahn smerom na Bischofshofen a Zell am See. Z Bratislavy pri optimálnej premávke ste tam asi za štyri hodiny.

Informácie o regióne a tipoch pre 60+ i kulinárskych dňoch Ski & Genuss s kuchármi Rolandom Trettlom a Rudim Pichlerom a zaujímavej kuchárskej šou prinesieme čitateľom už na budúci týždeň.

Našu cestu sme zrealizovali vďaka Wagrain-Kleinarl Tourismus a hotelu Aktiv & Family Hotel Alpina **** rodiny Wiesbacher, v obci Wagrain. Poďakovanie patrí aj pánu Stefanovi Passruggerovi, šéfovi turistickej kancelárie, jeho kolegyni, Babsi Pirchner a samozrejme ako inak, aj mojej známej, pani Annemarie Moser-Pröll, ktorej sa myšlienka zalyžovať si s ňou, zapáčila.

Beata Havranová, fotografie: autorka

www.wagrain-kleinarl.at

www.hotelalpina.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.