Mesto s prívlastkom

Bohatá história, vynikajúca poloha dáva Znojmu neopakovateľné čaro

Vinice, výroba vína ( preslávený je Ryzling rýnsky, Sauvignon,  Veltlínske zelené), či ďalšieho artikla, uhoriek, piva, keramiky, či kožiarskych výrobkov, výborná poloha i bohatá história predurčili mesto Znojmo na úspech. Mnohé archeologické nálezy dokazujú, že sa tu pestovaniu vínnej révy venovali už starí Rimania, napríklad, známou je oblasť Šobes, kde sa dodnes zachovali v  kamenistom teréne koľajnice, vyryté ťažkými rímskymi kolesami kočov. Rozvoj vinárstva mal rôzne podoby, pády ale aj vzostupy, ako napríklad v 14. storočí, kedy sa kráľ Karol IV. znovu postaral o jeho ďalší rozvoj.

Samozrejme, sú to najmä ľudia, ktorí sa zaslúžili o rozmach mesta. V dnešných dňoch tí angažovaní, najmä v turizme, za posledné roky spravili veľký kus dobrej práce,  a tak sa do krásneho Znojma, meste doslova ležiaceho pod riekou Dyje  vracajú, či po prvý raz prichádzajú turisti, aby na vlastnej koži zažili jeho neopakovateľnú atmosféru. Ako nám povedal marketingový manažér Znojemskej besedy, Jaroslav Chaloupecký “ máme výborný základ pre podporu a propagáciu mesta Znojma a na ňom môžeme kvalitne ďalej stavať. Veď len pred pár dňami napríklad mesto žilo „okurkami“, čo je tradičné podujatie, tento rok, jeho  už úspešný deviaty ročník tzv. Slavnosti okurek“.

Uhorka patrí, tak ako víno neodmysliteľne k  Znojmu. Keď si v roku 1572 znojemský opát Sebastian Freytag nechal priviezť uhorkové semená z Maďarska, ani netušil, že tým založí tradíciu, ktorá napokon mesto preslávila v celej Európe. Vďaka výborným klimatickým podmienkam sa pestovaniu uhoriek veľmi darilo, bolo ich stále viac a viac, a tak na ich „konzervovanie“ vymysleli špeciálny nálev. Ten používajú  podnes, a preto majú uhorky takú charakteristickú chuť.  S akciami v meste Znojmo sa na jeseň  roztrhne doslova vrece, veď onedlho sa bude konať znojemské, historické vinobranie.

Pokračovanie o Znojme a  pestovaní vína prinesieme v piatok.

Autorka Beata Havranová

foto autorka, David Popovič

www.znojemskabeseda.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.