Sto rokov "iného" hostinca
Nemecký Schillings Gasthof. Mathias Schilling vyštudoval v Berlíne poľnohospodárstvo a hotelierstvo. No osud ho zavial na ostrov Rujana, kde sa jeho rodina kedysi venovala poľnohospodárstvu. Začínal ako malý farmár, neskôr mu učarovali ekologické potraviny a rodinná reštaurácia...
Kráľovstvo tohto hospodára a podnikateľa sídli v mestečku Schaprode. Stojac na brehu malého prístavu vidíte susedný ostrov Öhe, ktorý vlastnila rodina Mathiasa Schillinga už od roku 1315. Jeho otec utiekol pred režimom do západného Nemecka, kde Mathias študoval a našiel si manželku. Už počas vysokej školy chodil často navštevovať starých rodičov, ktorí žili na opustenom ostrove až do roku 1996.
Po babičkinej smrti sa Schilling rozhodol vdýchnuť Öhe nový život. „Na Rujanu som sa vrátil pred dvanástimi rokmi. Chcel som zužitkovať všetky vedomosti, ktoré som sa naučil počas štúdia. Najprv som si založil farmu, ktorá sa vracia k pôvodnému spôsobu hospodárenia,“ vysvetľuje počas prechádzky na ostrove, kde žije iba on s rodinou.
Svoj chov primárne sústredí na kravy. Tie žijú v otvorenej prírode a po celý život nie sú ničím stresované. Ak im je teplo, tak sa zájdu samé osviežiť priamo do mora. Okrem hovädzieho dobytka chová ešte ovce, hydinu a ošípané. Zvieratá neprežívajú stres, vďaka čomu má ich mäso vynikajúcu chuť. Následne ho spracujú a predávajú alebo varia z neho výlučne v niektorom zo Schillingových podnikoch a na špeciálnom farmárskom trhu v Berlíne.
V roku 2011 Mathias rozšíril svoje podnikanie aj na hotelierske služby. Rýchlo využil príležitosť a kúpil historické pohostinstvo v Schadprofe, ktoré tam po prvýkrát otvorili v 19. storočí. Schillingova rodina sa tak stala štvrtou v poradí, ktorá prevádzkuje obľúbený hostinec. Steny reštaurácie zdobia desiatky fotiek bývalých a súčasných umelcov, hercov, hudobníkov a politikov, ktorí toto miesto navštívili. Schillings Gasthof pritom s gastronómiou neexperimentuje. Pripravujú tradičnú lokálnu kuchyňu, ktorá sa zakladá na kvalitných surovinách. Hostia prichádzajú najmä kvôli vychýrenému mäsu z ich vlastného chovu a chutným rybám z miestnych vôd.
Po odkúpení urobili v hostinci rozsiahlu rekonštrukciu. Ubytovacia časť má v súčasnosti dve dvojlôžkové izby a jeden apartmán. Hneď vedľa malého domčeka sídli obchod, v ktorom predávajú domáci chlieb a pečivo, čerstvú kávu a mäsové výrobky zo Schillingovej farmy. Za reštauráciou sa nachádza predajňa čerstvých rýb, v ktorej nechýbajú ani produkty z ďalšieho projektu tohto farmára.
„Samostatní rybári nemajú šancu uspieť na trhu. Preto som prišiel s nápadom, že by sme všetci mohli spojiť sily a predávali by sme výrobky pod vlastnou značkou Hiddenseer Kutterfish. Takto dokážeme zabezpečiť dostatočnú produkciu a zisk je podstatne vyšší. V súčasnosti predávame niekoľko druhov konzervovaných rýb, nakladaných sleďov a tunajší alkohol,“ vysvetľuje Mathias Schilling. Punc originality dodávajú konzervám špeciálne obaly, na ktorých sú fotografie všetkých rybárov združených v tomto projekte.
Najnovším prírastkom v aktivitách tohto podnikateľa je malá reštaurácia v prístave na ostrove Hiddensee. Celý dizajn Hafenkater mal na starosti Mathias Schilling, ktorý takto ukázal ďalšiu zo svojich zručností. Citlivo zvolená kombinácia štýlových tapiet, na mieru robeného dreveného nábytku a detailov s morskou tematikou vytvára v podniku od prvého vstupu domácku atmosféru. Menu sa špecializuje najmä na jedlá z rýb a zdravú alternatívu rýchleho občerstvenia.
Ani s novou reštauráciou sa plány Mathiasa Schillinga nekončia. V hlave má veľa nápadov, ktoré sa týkajú rozširovania podnikania, ale aj zveľaďovania súkromného ostrova. Ako s úsmevom dodáva, niekedy by preto potreboval, aby mal deň viac ako 24-hodín. Tento podnikateľ sa totiž stále aktívne stará o celú farmu. Častejšie ako v obleku ho stretnete v pracovnom oblečení, preto mu popri starostlivosti o hospodárstvo niekedy nezostáva čas na ďalšie sny a plány.
Autor: yh
http://www.schillings-gasthof.de/index.php, https://www.hiddenseer-kutterfisch.de, germany.travel, https://www.ruegen.de