Sila moravského prameňa

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

PREDASTVUJEME OKOLIE ZNOJMA: región Znojma je čarovný aj na jeseň....má pre turistov veľa dobrých a zaujímavých tipov.

Tak napríklad krásne údolie mesta Hluboké Mašůvky, pútnické miesto juhozápadnej Moravy, kde kedysi uprostred lesa vyvieral, zázračný, liečivý prameň, hovorili mu „Svatá studně“. Vďaka nemu vznikli  menšie kúpele.  Miesto považovali za posvätné, prichádzali sem chorí, aby sa z prameňa napili a umyli vodou a podľa povesti sa vždy aj uzdravili. Keď spravil v roku 1676 súdny znalec rozbor vody,  získal si pramen zvučné meno. V roku 1866  však kúpele zanikly, pravdepodobne za pruského vpádu vojsk na Moravu.

Dnes sú Hluboké Mašůvky magnetom najmä pre pútnikov.  Majú zvláštnu atmosféru ale aj pána farára či pána starostu, ktorí sa  o obec a jej dobré meno profesionálne starajú. V údolíčku, kde kedysi tiekol liečivý potok je Boží hrob, krížová cesta, Mariánska cesta, majú Lurdskú jaskyňu aj svätú studňu. Kalváriou sa dostanete k pekným obrazom na dreve, tie zdobia  takmer celý areál. Sú na nich vyobrazené  známe pútnické miesta z  Čiech, z  Rakúska, zo Slovenska a Boží hrob.

Prvá zmienka o Hlubokých Mašůvkách je z roku 1220, avšak osídlenie miesta bolo už v praveku. Oblasť je známa aj vďaka venuši  z  Hlubokých Mašůvek, je to 36 centimetrov vysoká soška ženy. Táto oblasť je významnou v  tom, že práve tu našli osídlenie najstaršieho ľudu na území Česka, ktorý sa venoval poľnohospodárstvu. Raritou Mašúvek, je aj čierna madona v tunajšom kostole. Ak ste radi na túre, odporúčame príjemné prechádzky do okolia obce. Napríklad trasa Čertův kámen. V 13.storočí vybudovali neďaleko, pravdepodobne počas vojny Jiřího z Poděbrad s uhorským kráľom Matyášom Korvínom, hrad Hrádek Lapikus. Trasa vedie od kostola v Hlubokých Mašúvkách pútnickým areálom, po Mariánskej ceste. Ďalšou možnosťou je, prejsť sa k rybníku U Huberta, či k ďalším Pod lipami, rybníkom Peleš, Veský a Jankovec.  Pri Roubenej studánke,  ktorá má lahodnú horskú vodu možno uvidíte vzácne druhy obojživelníkov. Príjemná a zaujímavá obec Hluboké Mašúvky je od Znojma vzdialená príbližne 10 kilometrov. Ak nepôjdete na bicykli, čo je jednou z možností – trasa na bicykli  zo Znojma, z  Nám. Komenského ( téma: Ságy a mýty) trvá 24.5 km, je to cyklo trasa č. 481, autom sem prídete zo Znojma po ceste 361.

Beata Havranová, text a foto

Viac o tomto krásnom mieste na: www.hlubokemasuvky.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.