Prichádza Sissi

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Kto by nepoznal príbeh lásky a života cisárovnej Sissi. Mnoho razy sfilmovaný, v Európe aj v Amerike. V týchto dňoch však jej príbeh ožíva a to na scéne činohry Slovenského národného divadla. Prídite si pozrieť inscenáciu SISSI, časť jej života  v podaní maďarskej režisérky pani Eszter Novak. Krásne kostými, jednoduchá ale zároveň zaujímavá scéna i prevedenie tejto inscenácie. Životný príbeh krásnej rakúskej cisárovnej nás fascinuje dodnes. Viliam Klimáček ho na objednávku Slovenského národného divadla spracoval do podoby modernej historickej drámy, ktorej nechýba nič z toho, čo charakterizuje kráľovské hry – atraktívnosť témy, vznešenosť, napätie, humor, láska i smrť. Staneme sa svedkami kľúčových momentov jej nevydareného manželstva, zásahov autoritatívnej svokry do výchovy detí, prísnej atmosféry dvora s jeho vojenským režimom. Spoznáme osudy jej potomkov, najmä tragický príbeh Rudolfa. Odhalíme Sissine neobvyklé vášne – cvičenie, prísne diéty, jazdy na koni, cestovanie, gréčtina...

Nahliadneme do jej tajných, nenaplnených snov. V hre, ktorej nechýba jemne ironický historický nadhľad, je Sissi prototypom modernej ženy. Je  samostatná, sebavedomá, vzdelaná, milujúca, krásna i pestovaná. V jej vnútri sa však skrýva bolesť, frustrácia, samota i neistota, žiaľ týmto pocitom  nedokáže uniknúť. Hra vznikla v rámci projektu, v ktorom zahraniční režiséri inscenujú v svetovej premiére pôvodné slovenské hry. Úlohy Sissi sa zhostila Táňa Pauhofová,  manžela Franza Jozefa I. hrá Tomáš Maštalír, jeho mamičku, arcivojvodkyňu Žofiu, pani Anna Javorková a ďalší.

BH

www.snd.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.