Malokarpatské viechy opäť ožijú

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkendKam za dobrým vínom

Tradícia pezinských viech po roku opäť ožíva

Mesto Pezinok ako jediné na Slovensku ponúka možnosť zažiť čaro viech počas letných večerov v jedenástich vinárstvach.

Od začiatku mája do konca októbra 2016 budekaždý týždeň od stredy do soboty pripravené minimálne jedno vinárstvo ponúknuť svoje produkty, v príjemnom a autentickom prostredí za veľmi priaznivé ceny. Otváracia doba je stanovená od 17.00 do 21.00 hodiny a to v mesiacoch september a október. Viechy budú na priečelí domu označené tradičným symbolom: zeleným vencom z viničného lístia alebo čečiny v tvare kruhu, ozdobeným červenou a zelenou stuhou. Vstup do viech je bezplatný, platí sa len za konzumáciu.

Podujatie nadväzuje na tradíciu z minulosti, kedy mali miestni vinári právo na predaj časti svojho vína prostredníctvom výčapu vína pod viechou. Vďaka tomu mohli svoje celoročné úsilie speňažiť. V dome alebo na dvore vinohradníka bol zriadený priestor na nalievanie vínka a posedenie pri menšom pohostení. Domáci mali kam zájsť na pohárik, posedieť si v neformálnom prostredí, porozprávať sa a porovnať vínka.

Pezinské viechy organizuje Malokarpatské múzeum v Pezinku  v spolupráci so Združením pezinských vinohradníkov a vinárov. V roku 2014 ako prví na Slovensku obnovili tradíciu výčapu vína pod viechou.

Spracovananý PR článok - BH

www.muzeumpezinok.sk

 http://www.tvpezinok.sk/aktuality/pezinske-viechy-2016

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.