Na dúšok piva do Mníchova

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Takmer každému z nás sa pri slove Mníchov, vybaví nielen hlavné mesto Bavorska ale aj automaticky spojitosť s každoročnou, veľkou slávnosťou piva a dobrého jedla, hudby  „Oktoberfest“.

Tento rok sa koná už v poradí 182. „Októbrová slávnosť“. Je neodmysliteľne spojená s dobrým bavorským pivom, bavorskými lahôdkami, folklórnym odevom, koženými nohavicami, krojom ( Tracht) či už u dám alebo u pánov a neutíchajúcou dobrou, dychovou hudbou, litrovými pohármi piva, ktoré doslova žonglérsky nesú na podnosoch  mladé devy i mládencim či slávnostými sprievodmi a množstvom ľudí. Festival piva, ako  by sme mohli slávnosť nazvať sa odohráva na obrovskej mníchovskej lúke (Wiesn). Theresienwiese. Lúku pomenovali po princeznej Therese von Sachsen – Hildburghausen, manželke bavorského korunného princa Ludwiga, ( neskôr sa stal kráľom Ludvíkom I.). V októbri v roku 1811 sa obaja zasnúbili a práve na tejto lúke slávili svadbu. Bankár Andreas Michael Dall‘ Armi usporiadal pre svadobčanov na lúke konské preteky. A pre pár, teda svadobčanov, postavili na lúke pavilón. Nad lúkou doslova „tróni“ patrónka Bavorska bronzová socha Bavaria.

Na ďalší rok konské preteky usporadúvali znova, pribudla k nim aj slávnosť sedliakov, poľnohospodárov. V roku 1818 postavili na nej v rámci slávnosti aj prvý reťazový kolotoč. Od 1896 stavali už stany aj na pivo! No lúka, Theresienwiese, nebola vždy len svedkom zábavy a rozkoše. "Zažila" rôzne situácie v dejinách sveta, či Nemecka vôbec, manifestácie proti vojne, rôzne stretnutia nespokojného davu atď.

Dnes už organizátori postavia ako prvé, obrovské  stany na pivo, k nim pribudnú malé občerstvenia, stánky s rôznymi lahôdkami a už len prítomní čakajú, kedy starosta mesta Mníchov, narazí prvý sud piva a všetci zvolajú: Ozapft ist! ( je narazené). Všetko za prítomnosti do krojov odetých hostí, za zvukou hudby a sprievodu alegorických vozov. Tohtoročný Oktoberfest sa začal v sobotu, mal takmer milión hostí. Počas víkendu návštevníci vypili milión litrov piva. Slávnosť piva bude trvať šestnásť dní. Ak sa vyberiete do Mníchova  za pivom, nezabudnite si pozrieť aj zaujímavé múzeum piva. Zoznámite sa s históriou kultúry a varenia piva od antiky až po dnešok.

Do Mníchova je otpimálne ísť na toto podujatie vlakom, napríklad z Bratislavy, či zo Žiliny, s našim partnerom, špecialistom na Nemecko, cestovnou kanceláriou a agentúrou ORBIS AH - cestovná kancelária a agentúra, či z  Viedne spoločnosťou Deutsche Bahn, alebo z Prahy pohodlne moderným autobusom, tiež spoločnosti Deutsche Bahn. Máte na to ešte dva týždne, takže na zdravie!!

Ceny vstupeniek sú rôzne, podľa toho, či si vyberiete dennú alebo na večerné podujatie ( ca od 50,- € a vyššie ).

Mníchov je veľmi sympatické a zelené mesto, s mnohými záhradmi, trhmi, krásnymi kostolmi, či pamätihodnosťami. Jeho návštevu si naplánujte nielen počas pivných slávností, nebudete ľutovať. Odporúčame.

Pripravila Beata Havranová, fotografie: autorka a archív

www.bier-und-oktoberfestmuseum.de

www.bahn.com

www.oktoberfest.de

www.germany.travel.com

Foto: https://www.facebook.com/oktoberfest/photos

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.