Viete čo ich spája?

Mestá Weimar a Jena v nemeckom regióne Durínska (Thuringen) sú malé a príjemné, s mnohými rozľahlými parkami, úzkymi uličkami, nízkymi a dodnes zachovanými historicky zaujímavými domami.

Johann Wolfgang von Goethe, básnik, dramatik, humanista a vedec žil vo Weimare takmer päťdesiat rokov. Vďaka vnukovi Waltherovi, ktorý v roku 1832 zanechal celý inventár Goetheho domu a zbierky vtedajšiemu štátu Sachsen-Weimar-Eisenach, vznikol v roku 1886 Goetheho pamätník – múzeum J.W.Goethe vo Weimare. Múzeum ponúka obraz vtedajšej doby a života tohto literárneho velikána s originálnymi objektami a mobiliárom.

Snáď jeho najznámejším dielom je dráma Faust a Utrpenie mladého Werthera, inšpirované nešťastnou láskou k Lotte Buffovej, zamiloval sa do nej, keď mala 19 rokov. Kniha mu vyšla k veľtrhu kníh v Lipsku, v roku 1774.  Dlhoročným priateľom Goetheho bol básnik a dramatik, Friedrich Schiller. Spolupracovali spolu takmer od roku 1794, aj keď ich vzťah nebol vždy dobrý, ich priateľstvo bolo poznamenané niekoľkými krízami, napriek tomu spolu publikovali. Napríklad Schiller balady pre ročenku Museen-Almanach. Napísal drámu Maria Stuartová, či „Panna Orleánska“, ktoré sú jeho najznámejšími dielami.

Obaja priatelia stoja v bronzovom vyobrazení pred weimarským národným divadlom, dokonca Goethe istý čas aj Weimarské národné divadlo viedol. Zoznámili sa však v neďalekom meste Jena, kde Schiller žil v dome so záhradou a Goethe tam strávil päť rokov života.

Jena je známa nielen oboma literárnymi velikánmi ale aj menom Carl Zeiss. Bol nemeckým mechanikom, opravoval a staval stroje, v roku 1847 si založil firmičku, so štartovacím kapitálom sto toliarov. Pracoval sám, konštruoval a opravoval rôzne fyzikálne a chemické prístroje, na ktorým vybrusoval lupy a sklo.

Neskôr vyrábal mikroskopy a do tímu povolal fyzika, optika, statika Ernsta Abbeho. Ernst Abbe založili základ modernej optiky a vyvinuli spolu s mnoho optickým inštrumentov. Keď sa k nim pripojil aj nemecký chemik Otto Schott, sklársky technik, spoločne položili základy modernej optiky a vyvinuli mnoho optickým inštrumentov. Výroba trvá dodnes i keď škála produktov je dnes široká. Poznáme nielen Carl Zeiss mikroskopy, ale aj ďalekohľady, puškohľady či lupy.

Mestá Weimar, od roku 1998 je jeho historická časť zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO,  a Jena sú vzdialené od seba približne 20 kilometrov. Každé má výborné podmienky spoznať ho na bicykli. Tak napríklad prídete z Weimaru vlakom, sadnete na železničnej stanici na e-bike, a v sedle železného tátoša spoznáte krásne mesto Jena:

Samozrejme atraktívne sú turistické karty oboch týchto miest:

Erlebnisticket JenaCard  - 30 Entdeckungen in 48 h, cena: 11,90,-€: https://www.visit-jena.de/reise-planen/jena-card-pauschalangebote/

Weimar Card - na 48 hodín, obsahuje voľné vstupy do múzeí a na výstavy, cena: 32,50,- €: https://shop.weimar-gmbh.com/weimar-card/

Fotos: slider a horná fotografie v texte:weimar GmbH, ostatné Beata Havranová

Ďalšie informácie o týchto dvoch zaujímavých ale málo poznaných mestách nájdete na:

www.visit-jena.de

www.weimar.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.