Big Ben po bavorsky

Nielen pramene, ale aj komisár preslávil bavorské mesto Bad Tölz

Ak si už plánujete dovolenku inde ako doma, máme pre vás tip. Autom nie je destinácia, ktorú odporúčame ďaleko, a isto si príde na svoje aj celá rodina. Po diaľnici smerom cez Salzburg a nemecký Rosenheim, odbočíte z diaľnice smer Irschenberg, po ceste 472, a vydáte sa do Bavorska, do regiónu Allgäu. Priamo na tejto trase leží mesto Bad Tölz. Mesto preslávilo rokmi bahno a kúpele, liečivé pramene, avšak od roku 1996, teda už takmer dvadsaťtri rokov, aj známy kriminálny, televízny seriál. Kto by nepoznal robustného komisára Bena, stvárnil ho rakúsky herec Ottfried Fischer,  a jeho šarmantnú a zvedavú mamičku?  Práve tu, v  meste Bad Tölz, nakrúcali sedemdesiat častí úspešného seriálu Big Ben, či po nemecky, poliš z mesta Tölz, "Der Bulle von Tölz".

Miesta sú zväčša autentické: Mestská klinika, či kúpeľný dom...Bad Tölz má mnoho starých, typických bavorských domov, citlivo zrekonštruovaných, najmä námestie v a  typický  trh, zeleniny, ovocia, ľanových výrobkov a produktov od okolitých sedliakov. Dotvára atmosféru celého starého námestia, centra. Bad Tölz má park ruží, či Kalvarienberg. A domáci kopec: Blomberg, leží asi 6 kilometrov od Bad Tölzu. V zime je príjemným terénom pre lyžiarov a v lete zasa vďaka letnej sánkárskej dráhe, má 1286 metrov a presne štyridsať zákrut, perfektný pre športové vyžitie. Blomberg je už viac ako sto rokov pre domácich i okolie príjemným cieľom výletu...z jeho vrcholu máte možnosť peknej prechádzky ďalej ešte do kopca, k horskej chate Berggasthof-Blomberghaus, kde varia typické bavorské dobroty. A pohľad odtiaľto pri peknom počasí, je ako z rozprávky. Vidieť je aj Karwendel až po po Wetterstein, čo je masívne vápencové pohorie na hraniciach Nemecka a Rakúska.  A na rieke Isar, pretekajúcej Bad Tölzom, môžete raftovať. Táto jednečná šanca ponúka krásny pohľad z vody na  kalváriu a centrum mesta......

A ešte  niečo. Určite zájdite do hostinca Tölzer Binderbräu, v srdci parku kúpeľov. Manželia  Monika a Andreas Binder, varia skvelé pivo, je tu každý deň na prasknutie.. Manželský pár niekoľko rokov buduje aj múzeum piva, angažovane zbierajú všetko, čo súvisí s pivom, nielen krígle – teda „krčahy – poháre“ na pivo, ale aj obrazy, maľby, artefakty, s témou pivovarníctva.... z medených sudoch čapujú pivo svetlé, tmavé, kvasinkové a k tomu dobroty bavorsko – alpskej kuchyne, v ktorej sa pani manželka Monika Binder našla. Nielen majstrovsky načapuje pivo s teplou penou, ale pečie úžasné torty...a manžel Andreas, aby toho ešte nebolo málo, je nielen vynikajúcim sládkom, ale aj skladá na tému piva básne.

Ak sa vyberiete do mesta Bad Tölz, naplánujte si ho aspoň na tri dni, aby ste ochutnali dobré pivečko, zviezli sa na letnej dráhe z kopca Blomberg, či prešli sa po krásnom parku ruží....prehliadku mesta a okolia si môžete naplánovať samy, alebo využijete služby tunajších sprievodcov, tak ako my, sprevádzala nás šarmantná pani Ingrid.....a z Bad Tolzu to nie je ďaleko k ďalšiemu skvostu. Do mesta Füssen in Allgäu, približne osemdesiat kilometrov. Bolo pôsobiskom bavorského kráľa Ludvíka II. a  nezabudnuteľným, romantickým dielom, zámkom Neuschwanstein.

Autor: Beata Havranová

www.bad-toelz.dewww.toelzer-binderbraeu.de

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.