Koloseum opäť žiari

Rímske pamiatky v novom šate

Slávne Koloseum v Ríme, ruiny veľkého amfiteátra v strede mesta, sa po trojročných reštauračných prácach na vonkajších fasádach zasa  skvie v plnom lesku. Reštauračné práce sčasti realizoval podnikateľ Diego Della Valle zo skupiny Tod´s za 25 miliónov €. Ďaľšie prostriedky vo výške 18 miliónov, šli zo štátneho rozpočtu a z dobrovoľných zbierok. Dokončia ešte rekonštrukciu Areny, a to do roku 2018, rovnako ako aj vnútrajšok podzemia pod Arenou.  Pri tejto príležitosti minister pre kultúru a turizimus Dario Franceschini  vyzval všetkých podnikateľov, aby formou príspevkov „adoptovali“ časť tohto kultúrneho dedičstva, a tak prispeli k jeho celkovej obnove. Po celkovej rekonštrukcii má Koloseum slúžiť v budúcnosti rôznym kultúrnym podujatiam,  aby priniesol nový vietor do turizmu.  

Dobrý  nápad, ktorý sa už v Taliansku veľmi dobre  ujal. Je to zrejmé, najmä z konkrétnych príkladov, kde podnikatelia prispeli k zachovaniu kultúrneho dedičstva. Napríklad firma Ferragamo pri renovácii Neptunovej fontány vo Florencii, firma Packard pri zachovaní antického mesta Herkulaneum, Diesl pri prácach na Rialto-moste v Benátkach, či firma Fendi pri reštaurovaní zmánej Fontana di Trevi v Ríme. Na štedrých mecenášov čaká teraz úloha prispieť aj na dofinancovanie ešte nezrekonštruovaných zvyškov Kolosea. 

Ďalšia rarita! Od minulého týždňa žiaria v novom šate aj známe a obľúbeným miestom turistov i domácich Rimanov Španielske schody. Návrh je z pera architekta Francesca de Santis, z roku 1723. Majú spolu 138 schodov. Sú tak ako aj Koloseum najznámejšou rímskou pamiatkou. Nový šat, takmer po dvadsiatich rokoch, dostali vďaka investícii módneho koncernu Fendi. Prispel na rekoštrukciu sumou 1,5 miliónov EUR. Aj vďaka firme obnovuje mesto viaceré rímske fontány. 

GK. fotos: fonoteca ENIT

www.il-colosseo.it

www.romlive.de, www.enit.it

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.