Svet sa stretáva v „Cham“

„Cham“, ako Francúzi radi nazývajú Chamonix, údolné mestečko pod 4810 metrov vysokým Mont Blancom.

Je to jedinečný lyžiarsky svet, ktorý ročne navštívi dva a pol milióna turistov. Je Mekkou turistického, freeridového i extrémneho lyžovania. Najvyšším bodom, odkiaľ sa dá spustiť do údolia, je Aiguille du Midi vo výške 3842 metrov. K jeho vrcholu vedie druhá najvyššie položená lanovka Európy, a je zároveň aj východiskovým bodom k ceste na Mont Blanc. Tu sa nachádza aj jedna z najnovších turistických atrakcií tzv. krok do prázdna (Pas dans le Vide), vyhliadka, ktorú tvorí 2,5 metrov dlhé sklenené plató, čnejúce  nad priepasťou s úchvatným pohľadom na alpské masívy.

Chamonix má však ešte jednu raritu spomedzi alpských miest, ide o vypracovaný model zlepšenia ekologických podmienok, a to znížením emisií a energie, zvýšením ochrany prírody a alternatívnych zdrojov. Vďaka trvalému angažovaniu sa v oblasti ochrany prírody v alpskom prostredí, získalo toto mesto aj ocenenie Alpské mesto roku 2015, ktoré mu udelila porota v rámci alpskej konvencie. Takže skvelé možnosti lyžovania sa tu snúbia s ekologickým rozvojom turistiky, ktoré sú naisto inšpirujúce.

www.chamonix.frwww.alpenstaedte.org

GK, foto: OT Chamonix: G. Lansard, M. Dalmasso, P. Lindqvist;

chamonix.net, chamonix.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.