Na bicykli cez osem regiónov Banskobystrického kraja

Kam za športom v leteKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam a kde sa ubytovaťKam na víkend

Banskobystrický kraj opäť vyzýva k objavovaniu kraja v sedle bicykla. Výzva HYBAJ NA BAJK nadväzuje na úspech predchádzajúcich troch ročníkov. Jej cieľom je upriamiť pozornosť na viac ako 4500 kilometrov značených cykloturistických trás v kraji, ktoré sú pripravené poskytnúť atraktívne cyklo-vyžitie pre profesionálov, amatérov, rodiny s deťmi alebo začiatočníkov. Tento ročník je zameraný na “výzvy v kopcoch”, a poteší aj tých náročnejších cyklistov. Odmenou za zapojenie sa môže byť každý týždeň výhra v podobe balíčka praktických a funkčných vecí vhodných pre pobyt v prírode alebo v záverečnom žrebovaní poukaz na nákup cyklo-výbavy v hodnote 300 eur.

Od 1. mája 2024 do konca júna 2024 sa cyklisti začiatočníci, skúsení bajkeri, i rodiny s deťmi môžu zapojiť do súťaže o atraktívne ceny len tým, že zverejnia na sociálnej sieti Instagram fotografiu zo svojho cyklovýletu v Banskobystrickom kraji. Dôležité je, aby doplnili 2 hashtagy: #HYBAJNABAJK2024 a #zahoramizadolami.

Tento rok si organizátori pripravili ponuku trás pre aj tých najnáročnejších cyklistov, ktorí vyhľadávajú výzvy v podobe prekonávania stúpaní a naberania výškových metrov, na čo je Banskobystrický kraj priam stvorený. V ponuke nechýba jedna z najnáročnejších trás na Slovensku – na vrchol Krížna vo Veľkej Fatre, či výstup na ikonickú Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách alebo legendami opradené Sitno v Štiavnických vrchoch.

Tak, ako po minulé roky, organizátori cyklo-výzvy najprv dopredu prejdú jednu trať v každom z ôsmich regiónov kraja, zmapujú ju, nafotia, vyskúšajú, dajú tipy na to, čo na trase vidieť, kde hľadať tie najlepšie výhľady či unikátne technické alebo historické pamiatky, ale aj občerstvenia, zastávky pre oddych, či využitie verejnej dopravy. To všetko potom spíšu do krátkej správy, doložia fotografiami a uverejnia ako cyklotip pre daný týždeň na sociálnych sieťach Facebook a Instagram Za horami, za dolami. Tento rok je špeciálna pozornosť venovaná aj zásadám správania sa v chránených územiach - národných parkoch či chránených krajinných oblastiach.

"Cyklisti, ktorí sa nevedia rozhodnúť, kde sa vydať na dvoch kolesách do Banskobystrického kraja, dostanú užitočný návod a nebudú strácať čas  premýšľaním a hľadaním trasy pre svoj cyklovýlet. Jednoducho vysadnú na bicykel a pôjdu po našich stopách," vysvetľuje Daniela Volenská z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus, ktorá cyklo-výzvu zastrešuje. 

Na webe zahoramizadolami.sk. nájde návštevník platformu Outdoor Active, ktorá poskytuje tipy na cyklotrasy, ale aj na turistické chodníky, náučné chodníky, najnovšie aj tipy na výlety na hrady Pohronskej hradnej cesty. Len námetov na cyklotrasy je v Outdoor Active takmer 190.  Navyše všetky trasy sú k dispozícii na stiahnutie a to zdarma a bez potreby  akejkoľvek registrácie. Stiahnutá trasa v smart telefóne poskytne GPS navigáciu, technické parametre trasy, ako aj informácie o zaujímavých miestach v blízkosti.

Pravidlá výzvy HYBAJ NA BAJK objasňuje Iveta Ceferová, špecialistka pre cykloturistiku v Banskobystrickom kraji: "Uverejnením fotografie na svojom instagramovom profile s dvoma povinnými hasthagmi #HYBAJNABAJK2024 a #zahoramizadolami ste v hre o zaujímavé ceny.  Do pondelkových žrebovaní o týždenné výhry v podobe balíčkov praktických vecí budú zaradené fotografie, ktoré prišli v predchádzajúcom týždni. Prvé žrebovanie bolo 6. mája 2024. Hlavnou cenou celej výzvy  je pokaz na nákup cyklo-výbavy v hodnote 300 eur v niektorej z partnerských predajní /Cyklology Detva, Bikelandia Brezno a Cyklo Sante Kremnica/.  Výherca bude vyžrebovaný 1. júla 2024. Do záverečného žrebovania budú zaradené všetky fotografie, ktoré budú uverejnené na Instagrame od začiatku výzvy, teda od 1. mája, až do jej konca, teda do 30. júna. Podmienkou je uverejniť fotky s už spomínanými hashtagmi #HYBAJNABAJK2024 a #zahoramizadolami. Všetky informácie a štatút súťaže nájdu priaznivci cyklistiky na webovej stránke www.zahoramizadolami.sk

Pripájame aj špeciálnu pozvánku na otestovanie trasy “Hybaj na bajk” v regióne Podpoľanie. Príďte na komunitnú MTBIKER cyklojazdu!

Kedy a kde: 25. júna 2024, hotel Zerrenpach Látky, región Podpoľanie

Program komunitnej jazdy začína už v piatok 24. júna prednáškou spojenou s diskusiou /Imroman z MTBiker o top zážitkoch z maratónov aj o športovej výžive/. Zázemie ako aj zvýhodnenú cenu ubytovania poskytne hotel Zerrenpach*** Látky.

V sobotu účastníkov čaká približne 37 km malebnými podpolianskymi lazmi, s prevýšením zhruba 900 metrov a trasa je vhodná pre MTB, resp. krosové bicykle. Trasu zvládnu aj menej skúsení cyklisti. Stúpania nie sú príliš prudké a nesú sa skôr v príjemnom duchu. Odmenou za absolvovanie budú výhľady na detvianske lazy, či nádrž pitnej vody Málinec. V cieli čaká účastníkov občerstvenie, ľudová hudba aj remeselný trh s lokálnymi výrobkami.

Podujatie organizuje MTBIKER spolu s KOCR Banskobystrický kraj Turizmus, partnerom podujatia je hotel Zerrenpach*** Látky a OOCR Turistický Novohrad a Podpoľanie.

Viac na: www.zahoramizadolami.sk

alebo prihlásiť sa na podujatie:

https://www.mtbiker.sk/kalendar/2024/35758/mtbiker-komunitna-jazda-podpolanie

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.