Betlehemy v Hodoníne

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvom

Pokračovanie tradície výstav betlehemov v Hodoníne. Po štyroch rokoch, tentoraz v menšom formáte ako inokedy a v Regionálnom centre.

Vystavených je viac ako štyridsať betlehemov z rôznych materiálov i miest republiky. Výstava je otvorená denne od 9.00 do 18.00 hod. až do 22.12.2021. Nikto nevie, kde se vzal, nikto nevie, z čoho je vyrobený.

Záhadný betlehem (na hornej snímke) v hodonínskom kultúrnom dome čakal viac než dvadsať rokov na svoju prvú výstavu. Teraz si ho môžete prísť pozrieť do Regionálneho centra a možno práve vy, odhalíte jeho pôvod.

„Tento betlehem na účely veľkých výstav betlehemov, ktoré bývali v kultúrnom dome, priviezol pravdepodobne ešte riaditeľ Pěnčík. Podľa mňa to mohlo byť v rokoch 1994 až 1996. Vtedy sa betlehemy zvážali z celej republiky i zo zahraničia," spomína dlhoročná pracovníčka kultúrneho domu Běta Švancerová.

Podľa nej na spomínaný betlehem nikdy v posledných dvadsiatich rokoch z nejakého dôvodu nevyšlo miesto a v priebehu rokov už nebolo nikoho, kto by bol schopný  vybaviť si, kto vlastne betlehem požičal. Naviac, jeho majiteľ sa oň  už nehlásil.

Tento rok pripravil kultúrny dom výstavu po štyroch rokoch od tej poslednej a len v malej podobe  „Už v roku  2017 som práve tento betlehem chcela konečne ukázať, ale zase sa naň zabudlo. Tohto roku som si povedala, že už to musí vyjsť,“ dodáva Běta Švancerová s tým, že je to asi jedna z posledných príležitostí, pretože betlehem je vyrobený pravdepodobne z nejakého cesta, čím ďalej tým viac praská a rozpadáva sa. V tomto adventnom čase  je to tak možno nielen prvá, ale i posledná možnosť ukázať betlehem verejnosti.

Výstava v Regionálnom centre predstavuje štyridsať betlehemov a okrem nich aj vianočné kresby či maľby. V tejto podobe bude prístupná iba do Vianoc, pretože mnohí majitelia si betlehemy budú brať na sviatky domov.

Více informací: www.dkhodonin.eu

Foto: Zdeněk Šmýd, Turistická asociace Slovácko, z.s.

 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.