Horká chuť vylodenia...

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Pobrežie severného Francúzska je idylické, malebné...práve tu, kde leží mesto Caen, však nebola vždy takáto pekná atmosféra. Práve tu sa totiž, presne pred sedemdesiatimi piatimi rokmi vylodili spojenecké vojská a na piatich plytkých pobrežiach sa začal krvavý boj proti nepriateľovi, začala operácia Overlord. Trval  sto dní: boj proti Nacistom, boj o slobodnú Európu.

6. júna sa začala veľká operácia “Operation Overlord”. V tento júnový deň,  D-Day sa vylodilo na pobrežie Normandie 155 000 vojakov spojeneckých vojsk a v „najdlhší deň“ more križovalo 2727 lodí a na plochých 12 metrov dlhých a tri metre širokých člnoch, priviezlo do Francúzska mladučkých vojakov. Mnohí z nich zomreli už pri prvých metroch odboja na  piesočnatej pláži,. Zabili ich guľky z nemeckých bunkrov. V nasledujúcich dňoch sa priplavilo do Francúzska 836 000 vojakov, 220 000 áut, v Port Winstone, od 7. júna začali s budovaním umelého prístavu. Bol to krvavý boj, v nasadení bolo takmer dva milióny vojakov, čo bolo pre obyvateľov Normandie veľkou záťažou. Je preto pochopiteľné, že hneď po konci vojny začali s obnovou, aby čo najskôr zabudli na jej hrôzy. Až v roku 1954 vzniklo D-Day-Museum, v meste Arromanches, v ktorom je takmer dvetisíc artefaktov z čias bojov, či  pohybujúce sa modely umelého prístavu. Keď uvidíte cintorín, kde je pochovaných viac ako desaťtisíc vojakov, uvedomíte si  tú obrovskú silu a rozmer krvavých bojov čierneho D-Day v Normandii.

Dnes sa slávnostnej spomienky na čierne dni Normandie zúčastnili už len desiati ešte žijúci vojnoví veteráni. Možno sa vyberiete v týchto dňoch práv sem, do pokojnej a krásnej časti severného Francúzska, k výročiu vylodenia spojeneckých vojsk, aby ste sa zamysleli, aké to bolo... Oplatí sa prísť do Normandie, kvôli krásnej prírode, dobrej kuchyni , kultúre či len si pripomenúť našu terajšiu slobodu a mier.

Pripravila  Beata Havranová

www.normandie-urlaub.com alebo aj www.memorial-caen.ff

Foto: HM Government, USN – Official U.S. Navy photo, Facebook - normandy.tourism

Viac historických fotografií nájdete na: https://www.flickr.com/photos/photosnormandie/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.