Ochutnáte Štramberské uši?

Kam za dobrou kuchyňouKam za dobrým tipom

Na Morave, v moravskosliezskom kraji, presnejšie v mestečku Štramberk má domovinu špeciálna perníková pochúťka, ktorej história vzniku vyvoláva údiv v očiach jej konzumentov. Nečudo, veď legenda o tom ako vznikla je tak trošku hrôzostrašná. 

"Uši" z perníka sladeného medom a ochutené tajnou zmesou korenia sa pečú v okolí Štramberku vraj už od 13. storočia. 

V roku 1241 vtrhli na Moravu Tatári. Obyvatelia z celého okolia utiekli na horu Kotouč, kde sa chceli schovať a tak sa Tatárom ubrániť. Tí si rozložili svoj tábor na úpätí kopca. Strhla sa obrovská prietrž mračien a zaplavila až po okraj rybníky nad tatárskym dočasným táborom. To využili domáci, zliezli po skalnatej stráni z kopca a prekopali hrádze rybníkov a tatársky tábor zaplavili.

Ráno, keď ho prezerali, našli v ňom kožené mechy a v nich ľudské nasolené uši, ktoré Tatári odrezávali kresťanom, aby svojmu Chánovi dokázali, koľko ich zahubili. Od tej doby sa v deň Nanebovstúpenia Pána koná v Štramberku púť a na počesť víťazstva tunajších obyvateľov sa pečú už preslávené "Štramberské uši" z medovníkového a koreneného cesta.

Jedným z tých, ktorý sa snaží tradíciu udržať je aj vyhlásený pekár uší Ladislav Hezký. Jeho firma vznikla v roku 1989 ale stala sa iba pokračovateľom rodinnej tradície, ktorú rozbehla už jeho mama. On sám sa toto remeslo začal učiť v roku 1976, už keď mal osem rokov. "Ako jedni z mála vyrábame uši klasickým spôsobom, váľaním. Po novom sa cesto do foriem nalieva, ale v takom prípade má úplne inú štruktúru a aj chuť. Preto chceme propagovať prastarú metódu, aby sme ju odovzdali aj ďalším generáciám," povedal Ladislav Hezký.

Jeho Štramberské uši od Hezounú poznajú už vo viacerých krajinách sveta. Veršík, ktorý tento produkt prezentuje je ťažko preložiteľný do Slovenčiny. Tak ho nechávame v pôvodnom znení.

"Za malý grošík provoňte nosík,

smlsněte maličko mňam,

pošušňáníčko, oblažte duši, vždyť

ŠTRAMBERSKÉ UŠI OD HEZOUNŮ

to je to pravé a současně zdravé."

slo


 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.