Ženevské jazero, pýcha Švajčiarov
.. jeho krásne okolie, pamiatky, hrady, vinice, tradície, UNESCO, očaria.
Pozvanie do francúzskej časti Švajčiarska, k Ženevskému jazeru som prijala s nadšením, najmä preto, že túto časť nádhernej švajčiarskej krajiny ešte nepoznám. V programe boli zaujímavé miesta pri Ženevskom jazere ako Lausanne, Montreux, Vevey- rodisko Charlieho Chaplina, či stredoveký hrad Chillon, leží priamo na jazere na prírodnom skalnom útese. Bol po mnohé roky strategickým miestom medzi severom a juhom Európy. Prvá písomná zmienka je z roku 1150. Píše sa v nej, že savojský rod už v tej dobe mal hrad i cestu pozdĺž jazera pod kontrolou. Súčasťou panstva v dnešných dňoch je aj obrovské množstvo viníc, terasovito uložených, vyrábajú víno, ktoré je exkluzívne len pre Chillon - Vino Clos de Chillon. Predáva sa priamo na hrade a výťažok z predaja vždy použijú v prospech obnovy hradu. Vinice, je ich 12.500 m2, tvoria hranicu medzi dvoma vinárskymi regiónmi a síce Lavuax a Chablais. V roku 2007 zapísali časť viníc Lavaux do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pre slovenských turistov, v prípade, že do Švajčiarska nepôjdete autom, je vynikajúce spojenie z Viedne spoločnosťou Swiss, kedysi Swiss Air, priamo do Zürichu a odtiaľ vlakom ca tri hodinky do Lausanne, francúzskeho kantónu Vaud ( inak, Lake Geneva Region). Leží medzi pohorím Jura a Alpami, priamo na jazere Genfer See, teda Ženevskom jazere.
Organizátori pripravili plnohodnotný program. Samozrejme sa museli pochváliť tým najkrajším, čo v tomto regióne majú, ale musím povedať, že to nebolo ani také ťažké, keďže okolie jazera, nádherné vinice, kultúrne pamiatky, zeleň, parky, bary, obchody, jednoducho celá atmosféra, cítite sa tu ihneď ako doma. Prvou našou zastávkou bolo Olympijské múzeum. Jeho poloha ozaj priamo pri jazere je úžasná, zmodenrizovali ho a v roku 2013 znovu otvorili ( v roku 1993 po prvý raz, 23 júna otvorili jeho brány ). Odporúčame vám navštíviť ho, s vyhradením si minimálne tri hodiny na jeho prehliadku. Je v ňom mnoho interaktívnych predmetov, nádherné fotografie – momentky, i zvečnená a popísaná celá história olympijských hier. Okrem toho sú tu vystavené všetky olypmijské fakle, v originálnom vyhotovení. S nimi sa v mnohých krajinách sveta zapaľovali olympijské ohne. Múzeum vás doslova vtiahne, do olympijského deja, dokonalé. ( Mimochodom, prvé olympijské hry sa konali v roku 776, sú aj prvou datovanou udalosťou gréckych dejín. Mali veľký význam, upevňovali národnú jednotu Grékov, konali sa v spojení s najdôležitým sviatkom Olympie, s oslavami boha Dia ). Napokon do dnešných dní sú olympijské hry dôležitou športovou udalosťou vo svete. Lístok do olympijského múzea pre návštevníkov od 17-65 rokov stojí CH 18,-. Otvorené je okrem sviatkov počas celého roka, v letnom období od 09 – 18:00 hodiny, v zimnom od 10:00 hodiny do 18.-tej.
Ďalšou našou zastávkou bolo miesto Manoir du Ban, ako inak pri Ženevskom jazere, kde sa rodí úžasný projekt. A síce ďalšie múzem. Múzeum Charlieho Chaplina. Práve tu v Manoir de Ban strávil Charlie Chaplin so svojou rodinou takmer 25 rokov, aby unikol očiam verejnosti a venoval sa rodine. Kompetentní spolupracujú úzko už dlhé roky s deťmi Charlieho Chaplina, ( mal ich sedem!), aby dom – múzeum, bolo čo najviac vieruhodné, a teda aby dom a jeho okolie v rámci možností vyzeral tak ako kedysi, keď tu rodina Chaplina žila. Manoir du Ban sa rozprestiera na ploche 14 hektárov! Múzeum na ploche 3.000 metrov štvorcových bude pre návštevníkov plné objavovania, virtuálneho sveta filmu a emócií. V roku 2001 vznikla Charlie Chaplin Foundation, v ktorej sú členovia jeho rodiny, reprezentanti štyroch priľahlých komún, dvaja developeri a záujemcovia z regionálnych sociálnych a ekonomických subjektov.. Múzeum plánujú otvoriť o rok, na jar v roku 2016. Ale už dnes sa okolie jeho domu i niektoré budovy zaodeli do rôznych vkusne vyrobených akýchsi plachiet, reklamy s postavou Charlieho Chaplinav rôznych pózach. Charlie Chaplin sa narodil v Londýne.. Bol skladateľom, filmárom, režisérom, hercom, slávnym komikom všetkých dôb. Zomrel ako osemdesiatročný práve tu, vo Švajčiarsku vo Vevey, pri Ženevskom jazere. Jeho register hereckých úloh, či režisérskej taktovky je veľmi bohatý, a taký bohatý bude i repertoár, ponuka Chaplinovho múzea. Na jeho počesť už priamo pri jazere v rozkošnom mestečku Vevey zasadili pred niekoľkými rokmi jeho bronzovú postavu v životnej veľkosti. Priťahuje okoloidúcich, fotia sa pri ňom svadobčania, mladí, starí, prosto tí, ktorým ako komik, či herec učaroval.
Pokračovanie článku o francúzskej čast Švajčiarska a tipy na návštevu Vám ponúkneme už o týždeň. Švajčiarsko sme navštívili vďaka produktu Grand Tour of Switzerland a partnerom: Swiss Travel Pass a www.mojesvajciarsko.com
Autorka Beata Havranová, fotografie autorka
Odporúčame Vám pozrieť si tieto adresy: http://mojesvajciarsko.com, http://grandtour.myswitzerland.com/en/,
www.chaplinmuseum.com, www.vaud.ch, www.olympic.org, www.lake-geneva-region.ch