Kráľovstvo podľa Messnera

Keď sme sa pred rokom v zime na lyžovačke v úžasnom Južnom Tirolsku dozvedeli, že o rok bude na vrchole hory po ladínsky Plan de Corones – na hore Kronplatz, vo svete známy horolezec, spisovateľ, poľnohospodár, pán Reinhold Messner otvárať múzeum, nevedeli sme si to vôbec predstaviť.

Prešiel rok a v pošte sme si našli pozvánku na jeho slávnostné otvorenie.  Exkluzivita tejto pozvánky nás potešila o to  viac,  že sme vedeli o veľkom záujme európskych médií. A tak prišiel „save the day“, ktorý sme si ozaj starostlivo zapísali do kalendára a dovolenka, nedovolenka, vybrali sme sa za pánom  Messnerom do Južného Tirolska.

Vo štvrtok, 23. júla za účasti juhotirolského hajtmana a architekta projektu z dielne renomovanej architektky Zaha Hadid, sme boli spolu s Reinholdom Messnerom svedkami „dobytia, už v poradí pätnástej osemtisícovky“ - múzea MMM (Messner Mountain Museum). Je v poradí šiestym, posledným múzeom tohto svetového velikána, v neďalekom meste Bruneck je piate v poradí MMM – RIPA. Horu Kronplatz si vybral preto, že je atrakítvna pre turistov nielen v zime, ale aj v lete, je totiž kopcom číslo jeden v Južnom Tirolsku. Pohľady na všetky svetové strany od Linzer Dolomitov na východe, na juhu vidieť zasa Marmoladu, pohľady sú až po Zillertálske Alpy na severe. V múzeu sa „odráža svet môjho detstva, čas, neskôr etapa, kedy som zdolával ťažké steny zľadovatelých granitových hôr. Na kopci Kronplatz rozprávam o svete a vývoji moderného horolezectva, uvidíte tu výstroj spred 250 rokov, aký bol kedysi a ako sa zmenil, rozprávam o triumfoch i tragédiách, ktoré som zažil  na slávnych kopcoch sveta – Matternhorn, K2, Cerro Torre atď. Tak ako v mojich iných múzeách približujem môj milovaný alpinizmus publiku mnohými vzácnými relikviami, obrazmi, plastikami, ale aj slovnými výrokmi, ktoré majú veľkú silu obsahu, všetko veľmi intímne“, povedal pán Messner novinárom. Múzeum na hore Kronplatz je  zrkadlom alpinizmu, doslova aj do písmena. Nie rekordy, či šport ako taký, je tu v centre pozornosti, ale to, čo dokázali veľké osobnosti alpinizmu, jeho pionieri, tí ktorí sa ten krok odvážili spraviť –  je akýmsi zrkadlom myšlienky až k činu, keď sa mnoho razy vlastne  pýtame, že prečo to všetko?“.

 

Reinhold Messner organizuje v posledných rokoch menej expedícií, ale o to viac pracuje na svojej vízii, poslednou z nich je aj toto múzeum. Vzniklo bez subvencií, s privátnymi peniazmi, mecenášom sú spoločnosti Sailbahn AG a Skirama Kronplatz. Podporu dostal Reimhold Messner aj od bývalého hajtmana Južného Tirolska pána Dr. Dürnwaldera. Dal mu požehnanie už aj vtedy, keď v Brunecku ( 2009-2011) prestaval a obnovil zámok, dnes jeho piate MMM múzeum zvané RIPA ( ( po tibetsky ri = hora; pa = človek  = horský človek).Po ladínsky  znamená Corones – „koruna“ – Kronplatz (2275 m ), dobre známa hora pre lyžiarov, turistov, cieľom pre paraglajdistov, je miestom ticha, pokoja a pokory k horám. A v tomto duchu koncipoval aj Reinhold Messner, svoje futuristické múzeum MMM, ako pomyselnú korunu jeho života, dal mu obsah, koncept, vdýchol život.

Projekty MMM: Corones, najnovšie Messnerovho muzeum, hrad Firmian, Dolomites, Juval, hrad Ripa v Brunecku, Ortles v – južnom Tirolsku. Jeho múzea nie sú klasickými ako muzeum poznáme. Každé z nich sa nachádza na jedinečnom a úchvatnom mieste, väčšinou vo výške. Snúbi sa v nich architektúra so zbierkami, umeleckými artefaktami s okolitým svetom, perfektná symbióza ako v prírode. Filozofickým mottom pána Reinholda Messnera:"pri výstupoch som nikdy nerobil dva kroky naraz. Keď človek chce posunúť hranice, musí to robiť pomaly, pokojne a pomaly, krok za krokom. Kto narýchlo preskočí schody, skôr či neskôr zakopne“

Messnerov nálad a myšlienku nového, posledného múzea zrealizovalo architektonické štúdium Zahy Hadid v Londýne, pod vedením architekta Petra Schumachera. Zaha Hadid iracko-britksá architekta  a jej tím realizoval aj modernizáciu skokanského mostíka v neďalekom Innsbrucku v roku 2002 a mnoho ďalších, zaujímavých budov. Realizácia stavby Múzea Reinholda Messnera na Kronplatzi bola ich ďalšou výzvou, podarila sa im zrealizovať na jednotku. Vyberte sa na Kronplatz, do Južného Tirolska, nezáleží na tom či v zime či v lete, budete mať isto krásny zážitok....vrelo vám návštevu odporúčame.

 Beata Havranová, foto autorka a www.wisthaler.com

www.mmmcorones.com

www.messner-mountain-museum.it

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.