NÁŠ TIP: Jeseň plná hudby

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipom

Tip na jeseň plnú kultúry z hudobného súdka vám ponúka nadchádzajúca, 65. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie. Ako pán Marián Lapšanský, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie pri stretnutí povedal: „Tento 65. rok koncertnej sezóny sa bude niesť v znamení prezentácie toho najlepšieho, čo umelecké súbory filharmónie dokážu ponúknuť svojmu obecenstvu. O kvalitách nášho Slovenského filharmonického zboru dnes už pochybuje málokto, získal si dôveru dirigentských osobností a pravidelne hosťuje na svetových scénach. Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala zasa dôstojne rozvíja odkaz svojho zakladateľa a dlhoročného umeleckého vedúceho.“

Tak ako po iné roky ponúkne filharmónia priestor pre Bratislavské hudobné slávnosti, v poradí už 49. sezónu. Počas dvoch týždňoch, to bude 25 koncertov, akýsi maratón klasickej hudby ale i hudobnej avantgardy, zborovej i komornej hudby, či operné predstavenie. Predstavia sa úžasní interpreti, telesá pod taktovkou domácich i zahraničných dirigentov. Mnohí umelci sú už stálymi hosťami Slovenskej filharmónie či BHS.

Okrem koncertov ponúka v tejto sezóne filharmónia aj rôzne cykly: Cyklus koncertov pre rodiny, Cyklus hudba a slovo, v priestoroch Malej sály SF, či mimoriadne koncerty i symfonicko-vokálne cykly: Cyklus orgánových koncertov, Cyklus hudba v chrámoch atď. A čo je opäť novinkou? K niektorým vybraným koncertom bude vo foyeri Reduty krátke úvodné slovo.

Bratislavské hudobné slávnosti, v poradí 49-te, otvoria svoje brány v piatok 27. septembra, otváracím koncertom Slovenskej filharmónie pod taktovkou pána šéfdirigenta Emmanuela Villauema. Filharmónia zahrá tri diela významných symfonikov 20. storočia. Zaznie Suchoňova „Malá suita“. Cello Concerto Grosso v slovenskej premiére od skladateľa Pétra Eötvösa. Je legendou európskej hudobnej avantgardy, venuje sa komponovaniu i dirigovaniu. Mimochodom, v roku 1975 sa stal laureátom Medzinárodnej tribúny mladých interpretov tiež v rámci BHS. Violončelo zasa bravúrne zvládne Miklós Perényi. Tretím autorom, ktorého dielo zaznie v rámci slávnostného otvorenia 49. ročníka BHS bude Igor Stravinskij a jeho dielo „Svätenie jari“. Takže sa máme na jeseň v Bratislave na čo tešiť.

Program BHS i Slovenskej filharmónie nájdete na: www.filharmonia.sk

Beata Havranová

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.