Cez tri krajiny - Alpe Adria Trail

Kam na dovolenkuKam za športom v leteKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistiku

Milovníci vysokohorskej turistiky si môžu prísť na svoje, ak sa vydajú na cestu poznania po novej trase, ktorá vedie od úpätia Grosglockneru v Rakúsku cez Slovinské Alpy až ku talianskemu pobrežiu Jadranu.

Rakúsko

Alpe Adria Trail je dlhá 584 kilometrov a jej trasa sa začína na úpätí Pasterza, najväčšieho rakúskeho ľadovca uprostred národného parku Hohe Tauern. Ďalej vedie  od Heiligenblut a Grosskirchheim smerom ku vodnými mlynom v Apriachu, okolo stredovekého mestečka Gmúnd a na rad prichádza najkrajšia časť Korutánska, národný park Nockberge. Posledným úsekom je Wôrthersee a priesmyk v blízkosti Faaker See s prekrásnym pohľadom na zrúcaninu hradu Finkenstein.

Slovinsko

Na rade je  už vstup na slovinskú pôdu, a to v kraji, plnom zelene a známom lyžiarskom stredisku Kranjska Gora. Cesta vedie ďalej cez zelené horské údolie  rieky Soča, v Taliansku známe ako Isonzo. Obdiv si zaslúži národný park Triglav v srdci Julských Álp. Ešte cesta cez náročný priesmyk Slovinska Vršič do oblasti Borec, kde je nedotknuté údolie rieky Soči, bohaté na vodopády a jaskyne. A potom už turisti dorazia do Kobaridu a do Tolminu, oblasť vodných športov. V západnej časti Slovinska križuje trasu oblasť Goriška Brda, známa storočnou tradíciou pestovania vín. Poslednou  zastávkou slovinskej trasy je oblasť krasu východne od Terstu, kde je 430 rokov starý žrebčinec Lipica.

Taliansko

Ostáva už len prekročiť hranice Talianska v Collio a pokračovať v starobylom mestečku Cividale del Friuli. Cez malebné kopce sa preniesť do Duino a do idylického mestečka Muggia, kde už cítiť benátsky šarm a typickú taliansku kuchyňu. Pre tých, ktorí by chceli zvoliť kratšiu trasu, majú možnosť zvoliť okružnú cestu s dĺžkou 123 kilometrov na 6 úsekoch cez tri krajiny – Korutánsko, Friuli-Venezia Giulia a Slovinsko. Viva Alpe Adria Trail!

www.alpe-adria-trail.com

Gabriela Kopicová 

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.