Bazilej ponúka Picassa aj fašiangy

Kam na dovolenkuKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipom

Niet sporu o tom, že raná tvorba Pabla Picassa patrí k tým najkrajším a najpôsobivejším. Ide o obdobie rokov  1901 až 1906. Znalci, ale aj  všetci milovníci umenia ho poznajú tiež ako majstra tvorby obdobia modrého  a ružového. Vôbec po prvý raz vystavujú   diela Pabla Picassa v Európe – jeho sochy a obrazy, ktoré vytvoril  medzi rokmi 1901 až 1906, a to najmä vo Francúzsku a  Španielsku. Obrazy  z tohto obdobia tvorby patria k najkrajším a  najhodnotnejším. Pablo Picasso bol najvýznamnejším umelcom 20. storočia. Jeho milovníkom sa naskytne možnosť vidieť  maľby a sochy z jeho ranej tvorby od 3. februára do 26. mája 2019 vo švajčiarskom Bazileji, a to vďaka nadácii Fondation Beyeler.

www.fondationbeyeler.ch

Iným skvostom mesta  sú fašiangy

Známa tzv. Fasnacht je už tradičným kultúrnym podujatím v srdci Bazileja. Tento rok sa koná  od 11. do 13. marca 2019. Počas troch dní je totiž mesto vo výnimočnom stave! A to vďaka jedinečnosti podujatia, ktoré je zapísané do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO! Bazilejčania volajú svoju noc, kedy prechádza obrovský farebný sprievod rôznych masiek – pani - „Frau Fasnacht“  a je vo svete jedinečným karnevalom. Postavy tohto čarovného sprievodu majú mnoho rôznorodých inštrumentov, výnimočné odevy, farby, obrovské papierové masky, to všetko umelecky stvárnené. Sprievod je vždy tematický, odzrkadľuje rôzne témy, históriu, aktuálne politické dianie, humor, ale jeho postavy majú aj  „ostrý jazyk“.  Fašiangový pochod, ktorý odštartujú výstrelom na Popolcovú stredu presne o štvrtej hodine ráno za úplnej tmy, sa pri východe slnka  zmení na farebný sprievod. Bubny, píšťalky, laterničky, lampióny a hudobná produkcia dotvoria rannú atmosféru farebného fašiangového podujatia, ktoré sa končí vo štvrtok, presne o štvrtej hodine ráno.

www.basel.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.