Wachauské marhule chráni aj EÚ

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistikuKam na víkend

Sladkosť a kvalita wachauskej marhule, sa nedá s ničím porovnať. Aj preto je od roku 1996 EÚ chráneným pojmom, produktom a značkou tohto regiónu. Od roku 2006 sa môže oblasť Wachau, ako svetové kultúrne dedičstvo, právom hrdiť titulom “Región pôžitkov wachauskej marhule”.

Oblasť Wachau si okrem úžasných viníc a vín, vybudovala veľké meno vo svete aj vďaka ovocným sadom a záhradám. Ten, kto wachauské marhule (niekde ich nazývajú aj aprikóze) ochutnal, musí oceniť ich osobitosť. Majú pekný tvar, intenzívnu farbu, sú sladučké, šťavnaté, jednoducho vynikajúce!

Pôvodne obyvatelia vo Wachau pestovali marhule len pre svoje potreby. Až v 19. storočí s nimi začali aj obchodovať. Odborníci na ovocné stromy vykrížili mnohoraký mix odrôd, dodnes však najviac dominuje tzv. Klosterneuburger Marille.

Vychytené kulinárske destinácie

Wachauská marhuľa je počas sezóny v ponuke na jedálnom lístku mnohých vidieckych hostincov a reštaurácií.  Pre svoje špeciality sú napríklad obzvlášť známe Gasthaus Jell v meste Krems a vidiecky hostinec Landhaus Bacher v obci Mautern.

Už viac ako 50 rokov patria k dobrej tradícii regiónu Wachau marhuľové slávnosti – tzv. Spitzer Marillenkirtag. Magnetom pre návštevníkov sú knedle, ovocné bowle, ale aj ušľachtilé marhuľové pálenky. Uskutočnia sa už od 20. do 22. júla. K vrcholu programu patrí tradičný sprievod kráľa Marillia a princeznej Aprikosie, končí sa ocenením zlatá marhuľa.

Tekuté podoba

Domáce marhuľové pálenky a lahodné marhuľové likéry treba jednoducho ochutnať. Ponúknu vám ich v každom dobrom pohostinstve a stoja naozaj za to. Tradiční pestovatelia marhúľ vo Wachau sú rodiny Familie Kausl a vinári a pestovatelia marhúľ  Marillenhof Aufreiter. Tí sa dlhé roky špecializujú na výrobu vysoko hodnotných destilátov a likérov. Keď sa vopred u výrobcov objednáte, môžete si pozrieť ako sa tieto produkty vyrábajú.

Suveníry z marhúľ

Tradičnou výslužkou každého návštevníka regiónu sú kvalitné produkty z marhúľ. Prvotriedne marmelády, chutné chutney a likéry, destiláty alebo prírodná kozmetika. Sú typickými produktami, ktoré si môžete kúpiť v rôznych obchodíkoch po celom regióne.

Vandrovanie v záhradách s marhuľami

Viac o marhuliach sa môžete dozvedieť aj na vandrovke pozdĺž marhuľovej cesty na trase Krems-Angern. Päť staníc pozýva dozvedieť sa čosi viac o marhuliach, zvieratkách v záhradách, o kvetoch marhuľových stromov. Trasa má 4,5 kilometra a začína sa aj  končí  u vinárov - Weinhof Aufreiter, kde je v ich obchodíku  bohatá ponuka chutných marhuľových suvenírov: www.marillenweg.at

Marhuľová míľa v obci Rossatz-Arnsdorf, delí sa s míľou  Marillenmeile West (4 rôzne okruhy) a Marillenmeile Ost (3 okruhy- trasy) vedie cez najväčšie marhuľové obce v Rakúsku. Na trase a v podnikoch sa môžete informovať o wachauskej marhuli, či zásobiť sa marhuľovými výrobkami www.marillenmeile.at

Viac informácií na: www.donau.com, www.wachau.at   

Foto: Donau Niederösterreich - Steve Haider, Best of Wachau - Rita Newman


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.