Poštová známka je umenie

Kam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Dielo významného tvorcu slovenských poštových známok a rytca, Františka Horniaka zaznamenalo mimoriadny úspech. Pre veľký záujem otvorilo ministerstvo dopravy v spolupráci s Poštovým múzeom výstavu s názvom „Najpozoruhodnejšie rytiny Františka Horniaka“. Výber z jeho diela, ako aj majstrovstvo tvorby známok a miniatúry, bude môcť obdivovať  široká verejnosť. Expozícia je v priestoroch rezortu dopravy na Námestí slobody v Bratislave, od utorka 10. apríla do piatka 13. apríla 2018 od 11:00 do 14:00 hodiny.

„Výstava je poďakovaním za zásluhy a úspechy dosiahnuté za poštové známky doma aj vo svete. Súčasne je príležitosťou priblížiť tvorbu tohto umelca aj filatelistickej verejnosti. Verím, že aj týmto podujatím si uctíme umenie Františka Horniaka,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

Zámerom je predstaviť výber z diela Františka Horniaka. Autor získal za dvadsaťpäť rokov tvorby slovenskej známky už mnoho ocenení, doma i v zahraničí. V prestížnej svetovej súťaži „Grand Prix de lʼExposition WIPA“ vo Viedni, má dvakrát prvé miesto za poštové známky „Umenie: Ladislav Medňanský – Potok za humnami na brehu“ v roku 2005  a „Bratislavský hrad“ v roku 2009. Jeho rytecké umenie ocenili viac razy i v európskych súťažiach, i  v súťaži  „China Best Foreign Stamp Annual Poll“, v Pekingu. V závere roka 2017 mu udelili cenu ministra za najkrajšiu známku a najlepšiu rytinu roka.

Vystavené sú kópie ryteckých rozkresieb poštových známok, originálne odtlačky rytín a tlačové listy najmä z emisného radu Umenie. Tieto doplnia emisie z radu Ochrana prírody a Krásy našej vlasti, ako aj iné známky vydané v hárčekovej úprave, napríklad Bratislavský hrad, Tabuľová maľba Metercie z Rožňavy a Oltár sv. Jakuba v Levoči.

BH, foto Slovenská pošta

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.