Karneval v Benátkach

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Slovo karneval pochádza z talianskeho “carne levare” odoprieť si mäso. Karneval v Benátkach je obdobím zábavy pred štyridsaťdňovým pôstom a dôležitú úlohu počas neho zohrávali masky, ktoré boli zárukou anonymity. Na niekoľko dní sa pod nimi skryli sociálne rozdiely a obyvatelia sa takto, nikým nepoznaní, venovali neviazanej zábave.

Neviazané radovánky v maskách…
Karneval v Benátkach je pohyblivým ľudovým sviatkom v období pred Popolcovou stredou, ktorou sa začína štyridsaťdňový pôst pred Veľkonočnými sviatkami.

Tradície tejto okázalej, bohatej a bezstarostnej slávnosti siahajú až do 11. storočia. Najstarší dokument týkajúci sa používania masiek v Benátkach sa datuje do 2. mája 1268. V 14. storočí začali platiť zákony s cieľom zastaviť morálny úpadok benátskej spoločnosti. Rada mesta vydala 13. augusta 1608 vyhlásenie, v ktorom sa hovorí, že nosenie masky po celý rok predstavuje dokonca vážne ohrozenie republiky. Vrchol popularity Benátske karnevaly dosiahli v 18.storočí. Benátčania boli známi svojimi mimoriadnymi schopnosťami spriadať intrigy. Zároveň sa radi predbiehali aj v robení rôznych šibalstiev a  v preobliekaní sa do najrozmanitejších kostýmov. Mnohí šľachtici používali masky aj pri hazardných hrách, aby sa takto skryli pred veriteľmi. Aby sa zabránilo strašným následkom tohto nemorálneho správania, mal každý občan, šľachtic a cudzinec nosiť masku len počas dní karnevalu alebo na oficiálnych hostinách. Karnevalové tradície v Benátkach upadli koncom 18. storočia, keď sa predtým slobodné mesto dostalo pod kontrolu Rakúskej monarchie. Postupne karneval prestal existovať a Mussoliniho fašistický režim karneval zakázal.

Kávička od harlekýna
Karnevalovú tradíciu obnovili v roku 1979. Každoročne prídu do Benátok státisíce návštevníkov. Okrem miestnych obyvateľov, ktorí sa obliekajú do neuveriteľných kostýmov, konajú sa počas karnevalu aj slávnostné sprievody pripomínajúce históriu mesta. Centrom diania je Námestie svätého Marka, ktoré ožíva rôznymi divadelnými predstaveniami. Konajú sa tu aj koncerty a inokedy takmer prázdne sály pompéznych palácov sa zaplnia večierkami a maškarnými plesmi. V celom meste sa predávajú najrôznejšie masky.

Karneval v Benátkach je najslávnejším z európskych podujatí tohto druhu. Vo svete je to karneval v Riu de Janeiro trvajúci nonstop niekoľko dní. Poskytuje zážitok z pohľadu na nekonečný sprievod fantastických masiek, nádherných,  sporo oblečených žien a unášajúci rytmus samby.

Aj tento rok opäť desiatky tisícov turistov z celého sveta obdivovali gotické, renesančné alebo barokové dobové kostýmy, v ktorých sa obyvatelia Benátok prechádzajú po meste a priľahlých ostrovoch (Murano, Burano, St. Michelle). Avšak v dobových kostýmoch môžete stretnúť aj turistov. V kaviarničkách môžete natrafiť na čašníkov preoblečených za harlekýnov, trubadúrov alebo kontesy s rôznymi maskami na tvári. Do neskorých nočných hodín je počuť po celom meste temperamentné rytmy.

Pekné zážitky želáme, tím www.kamkam.eu                            

http://www.woman.sk/karneval-v-benatkach/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.