Staročeská konopická

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

Pokud vás během srpna zavede cesta do jižních Čech, nebo se třeba budete vracet domů z dovolené na Šumavě či u Lipna, dívejte se dobře kolem sebe. Možná zahlédnete plakát, který avízuje konání Staročeské konopické. V tom případě účast na této akci zakomponujte do cestovatelského plánu. Je téměř jisté, že se budete skvěle bavit. A pobyt v regionu jižních Čech si ještě rádi prodloužíte.

Máme pro vás jeden zaručený tip pro případ, že vám snad žádný plakát na Staročeskou konopickou necvrnkne do nosu. V obci Chlumany, která leží asi 7 km na sever od Prachatic, se Staročeská konopická totiž koná v sobotu 15. srpna. Budete-li někde v blízkosti, zastavte se a oslavte s bodrými Jihočechy svátek, při kterém se prostě blbne tak, až je to milé i pro člověka, který žádné konopí nepěstuje. Však co není, může být. Konopí je plodina, která je v poslední době zase hodně trendy. Tím pádem frčí i tzv. Konopická. 

Jde o krajovou zvláštnost vesnické zábavy, specifickou variantu dožínkových slavností, v níž hrají hlavní roli děvčata a ženy. Kdysi měla souvislost se sklizní lnu a konopí, dnes už při ní jde vlastně „jen“ o to sejít se s kamarády i bližními a pobavit se. Důležité při slavnosti je, že v minulosti stejně jako dnes ji pořádají svobodné dívky spolu s vdanými ženami a mají během všeobjímajícího veselí právo chovat se jako jindy muži. Ženy si tak během konopického průvodu nesou sklenici piva nebo láhev s kořalkou, o jejíž obsah se rády podělí, u muziky mají právo volit si tanečníky a vůbec poroučet si, co se bude hrát. 

„Původně to vlastně bylo právo na zábavu vykoupené těžkou prací, kterou při zpracovávání lnu a konopí vykonávaly právě ženy a dívky,“ zasvěcuje nás do kořenů konání Staročeské konopické Milada Bošková z Chluman, která se slavností v této obci na Prachaticku účastnila už před několika desetiletími. Tehdy coby devetanáctiletá slečna chodila v předních řadách s máječkem v ruce. „Teď jako stará bába chodím co nejvíc vzadu,“ dodává s úsměvem paní, která vedle své práce celý život v Chlumanech působila a dodnes působí jako knihovnice. I její zásluhou se Chlumany už řadu let těší z konání Staročeské konopické, v jejímž pořádání se od loňska střídají s nedalekým Pěčnovem, odkud jsou taky naše snímky.

Při konopické stejně jako kdysi při práci se lnem a konopím  leží větší odpovědnost na ženách. Ony musí odzpívat rozsáhlé pěvecké pasáže propojující scénář, ve kterém jde už od dávných dob o jediné, podobně jako třeba v Prodané nevěstě: dohazovačka se pokouší dát dohromady svobodného a poněkud divoce žijícího konopičáka se svobodnou konopičkou. Dochází při tom k úsměvným a někdy docela drsným narážkám a skončí to, jako už tolikrát v životě lidském, žárem lásky. Ba velkým ohněm. Domov konopičky při něm lehne popelem a vy mimo jiné pochopíte, proč ženy z Chluman do pořádání slavnosti tuze rádi zapojí chlapíky ze zdejšího Sboru dobrovolných hasičů.

www.chlumany.cz

Text: Richard Kubota, Foto: Rostislav Zeman


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.