Malebné Borovany

Leto sa začalo a práve to je ideálny čas na spoznávanie nového. Pozývame vás do Borovan (neďaleko Českých Budějovíc) a priľahlého okolia. Región Borovansko v Južných Čechách vás očarí nádhernou prírodou a atmosférou. Najmä v tomto období. Mierne zvlnené krajina, úrodné polia, bohaté zmiešané lesy, rybníky, krajina ideálna pre peších turistov i tých na bicykli... Všade na vás dýcha atmosféra pokoja.

„Inde sa zameriavajú na počty turistov, my sa zameriavame na zážitky a oddych,“ vysvetľuje Alena Seberová zodpovedná za kultúru a cestovný ruch. Je až neuveriteľné, čo také maličké mestečko ako sú Borovany (cca do 5000 obyvateľov),  dokáže ponúknuť. Stačí zopár zapálených ľudí.   

Prehliadka pre šesť zmyslov so zážitkami

Príjemnému a pekne upravenému námestíčku v Borovanoch dominuje na jednej strane mestský úrad, na strane druhej zámok. Úrad sídli v dvoch rozprávkových domčekoch s architektúrou typickou pre južné Čechy, navyše krásne zrekonštruovaných. Borovanský zámok, ktorý bol od roku 1455 až do 18. storočia augustiniánskym kláštorom a potom školou, prešiel v posledných rokoch obrovskou rekonštrukciou. Stála 60 miliónov českých korún a urobila zo zámku lákavý historický objekt. „Je to ideálne miesto na infocentrum, centrálny bod pre turistov, máme tu krásne priestory, ktoré využívame na výstavy, kultúrne akcie. Špecialitou je čučoriedková záhrada. Zámok má svoju mystickú upokojujúcu atmosféru,“ pochvaľuje si Alena Seberová. Aj prehliadka zámku je mimoriadne zaujímavá. Každý kút, každá komnata, chodby... všetko má svoj príbeh, ktorý je zvečnený do úplne novej „Prehliadky pre šesť zmyslov so zážitkami“. Turisti si ju vychutnávajú už od júna. Onedlho by mohol začať fungovať aj domáci pivovar.  

Borůvkobraní – ochutnať raj

V okolí Borovan nemáte šancu sa nudiť. Zájdete si pozrieť kláštory, zámky, múzeá v okolí, pešo či na bicykli sa vydáte sa na niektorý z mnohých náučných chodníkov (ZOZNAM CHODNÍKOV TU). Už ich názvy sú tak lákavé: Červené blato, Hojná Voda – prales, Sokolie hniezdo, Trhovosvinensko, Pamäte Slepačích hôr, Na bicykli okolo Bor(ůvk)ovan...

Neďaleko Borovan ležia Nové hrady s krásnym zámkom. Rovnako mesto Třeboň s prekrásnym zámockým areálom a historickým centrom ako vystrihnutým z rozprávky. Nájdete tu aj kúpele, tradičný pivovar Regent, kde sa pivo varí už od roku 1379, ale naozajstnou lahôdkou sú tunajšie rybníky. Odporúčame preskúmať najväčší z nich – Svět. Stačí nasadnúť na loď a urobiť si vyhliadkovú plavbu. 

Najväčšou atrakciou Borovan i celého okolia sa v posledných rokoch stala akcia, ktorá sa koná vždy na začiatku júla. Hľadajte ju pod názvom Borůvkobraní. Tento rok sa uskutoční 12. a 13. júla. Je to celovíkendová, priam gurmánska oslava čučoriedok, ktoré rastú všade v okolitých lesoch. Z malej, regionálnej akcie sa postupne stala atrakcia, ktorú navštevujú turisti zo Slovenska, Rakúska a celého Česka. Niet hosťa, ktorý by neochutnal a neodniesol si recept na knedle s „Borůvkovým žahourem.“ (ČUČORIEDKOVÉ RECEPTY TU)  

A ak budete hľadať ubytovanie, odporúčame „Borovanský mlyn“ neďaleko mesta. V oáze pokoja uprostred lesa nájdete nielen výborný nocľah, ale aj štýlovú reštauráciu s porciami, ktoré ledva zje aj veľmi „tuhý“ jedák, zvieraciu farmu i ďalšie prírodné atrakcie, ktoré vám spríjemnia pobyt.    

NÁŠ ŠPECIÁLNY BIOTIP – PRÍRODNÉ KÚPALISKO LAZNA

Za zmienku určite stojí aj jedna špecialita, ktorú by sme márne hľadali aj v oveľa väčších mestách. Miestne prírodné kúpalisko Lazna,ktoré leží v pokojnej zóne kúsok od centra mesta s nádherným výhľadom na predhorie Šumavy. Jednou z hlavných predností je, že tu nemusia používať žiadnu chémiu. Voda sa čistí vo filtračných lagúnach plných vodných rastlín a prírodných ekosystémov.    

Prokop Slováček, foto autor

Viac informácií na: www.borovansko.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.