Veľký sviatok klasiky je tu

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Každoročne o tomto jesennom čase sa Bratislava už stáva hostiteľom veľkého  hudobného podujatia, ktoré je bezkonkurenčne po každý raz oslavou klasickej hudby.  Uplynulo plných päťdesiat rokov!!!od prvého ročníka Bratislavských hudobných slávností. Počas ich existencie v historickej budove Reduty hosťovalo množstvo svetoznámych umelcov a hudobných telies. Ani tohto roku, v jubilejnom roku, to nebude inak. Aspoň to naznačujú ambície organizátorov. Slovo má generálny riaditeľ festivalu Slovenskej filharmónie pán profesor Marián Lapšanský

Polstoročie hudobných slávností je úctyhodný vek. Vráťme sa však k ich začiatkom. Ako si Vy, ako aktívny umelec, na ne spomínate?

BHS som na ich začiatku vnímal ako poslucháč, študent konzervatória. Významným spôsobom rozširovali náš obzor a sprostredkovali styk so zahraničným hudobným umením, najmä v oblasti interpretácie. Zakladatelia a potom organizátori festivalu, najmä Slovenská filharmónia na čele s dr.Ladislavom Mokrým od začiatku nasadili kritériá, aké sa uplatňovali pri etablovaných medzinárodných festivaloch. Do Bratislavy začali chodiť najvýznamnejší interpreti – dirigenti, aj sólisti – tej doby, vrátane „veľkých“ Rusov – Richter, Gilels, Mravinský atď.. Nie som si istý, či sme to vtedy vedeli doceniť.

Odvtedy sa na pódiu historickej Reduty vystriedalo aj množstvo skvelých umelcov z celého sveta, ako by ste charakterizovali dnešnú pozíciu BHS vo svetovom meradle?

BHS v súčasnosti patria k menším festivalom s vysokým štandardom, najmä, čo sa týka interpretov. Viem, že sú v medzinárodnom kontexte hodne rešpektované. 

Na aký koncert a na ktorého umelca sa pri tohtoročnom jubilejnom ročníku najviac osobne tešíte?

Osobne sa teším na celý festival, veď sme ho spolu s kolegami dlhý čas aj zanietene pripravovali. Určite veľkým zážitkom bude prvé hosťovanie Izraelskej filharmónie, pod taktovkou svetoznámeho Zubina Methu ale aj recitál Julie Fischer..

A my ešte dodávame, že čestnou predsedníčkou festivalu je  naša svetoznáma diva Edita Gruberová, ktorá  vystúpi na BHS so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom. V rámci tohto koncertu dostanú príležitosť aj mladí umelci – dirigent Peter Valentovič a barytonista Richard Šveda. A samozrejme „ozdobou“ BHS budú aj mnohé ďalšie významné osobnosti  v rámci 26 koncertov!!

Ceny vstupeniek sa pohybujú od 8  do 40 €, s možnosťou zľavy pre študentov, dôchodcov a ZŤP.

                                                                                       GK

www.filharmonia.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.