Právom je v zozname UNESCO

Soľ tu dolovali už pred sedemtisíc rokmi. Ešte aj dnes je vývozným artiklom i neodmysliteľným produktom najmä v kuchyni. Úžasný prázdninový kraj Ferienregion Dachstein Salzkammergut.

Ferienregion Dachstein Salzkammergut je ozajstným klenotom v každom zmysle slova: krásna príroda, tradície, typický kroj dirndl, kožené nohavice z jelenice, tie nosia domáci denne, a neodmysliteľné horské topánky originál Goiserer.

Tradícia ich výroby siaha do roku 1875, nosil ich už cisár František Jozef. Sú typické svojím prevedením, majú totiž tzv. „dvojšvíkové šitie“. Cisár tieto horské topánky miloval, rád ich nosil na poľovačkách v tejto horskej krajine. Dnes ich v obci Bad Goisern šije mladý obuvník Philipp Schwarz. Avšak na svoje kvalitné turistické topánky Goiserer si musíte od prvého merania a nového kopyta počkať aspoň rok, lebo pri tradičnej metóde šitia potrebuje na ne obuvník Philipp dostatok času. Mimochodom, v Bad Goisern je bývalý zámoček - Handwerkhaus, ten je centrom spoločenského života, tradícií a remesiel, typických pre tento kraj. Denne môžete vidieť remeselníkov pri práci, či už pri tkaní látok na typický kroj – Dirndl, alebo zručného majstra optika pri tvorbe návrhu na nové drevené okuliare, a to priamo pred vašimi očami v dome remesiel. V príjemnom prostredí Handwerkhaus usporadúvajú počas celého roka výstavy domácim i zahraničným umelcom, remeselníkom, koncerty, trhy remesiel, keramiky i dreva.  Je zaujímavým  a netradičným centrom stretávania sa kultúr a tradícií. A ešte  jeden tip. Návšteva u gril majstra, pána Marcela Ksolla, je tiež povinnosťou. Svoj stan s grilom si rozložil v Bad Goisern.

Pána Marcela poznajú už aj za hranicami Rakúska. Jeho korenia a bylinky na grilovanie sú u domácich i turistov veľmi obľúbené. Spolu s manželkou začali  spracovávať domáce bylinky a korenia so soľou z regiónu. Založenie firmy má sociálny podtón, dcéra Elaine, ktorá od narodenia nevidí, je dôležitou osobou pri testovaní a následne spracovaní mixu rôznych bylín a korenín. Elaine má totiž veľmi dobre vyvinutý vnem pre vôňu, a tak je hlavným „testovačom“ stánku COOK & GRILL pána Ksolla. Okrem toho rodina zamestnáva niekoľko hendikepovaných dám z obce. Rodinná firmička má preto názov „Sociálna manufaktúra na koreniny“.

 

Ako nám povedal riaditeľ turistickej kancelárie Christian Schirlbauer, Soľná komora je dnes nádherným miestom na oddych  počas celého roka a za každého počasia: obrie ľadové a soľné jaskyne, obec Hallstatt a jazero Hallstättersee, na ktorom vás prevezú v typickej drevenej lodi, ktorú začali v 13. storočí používať na prepravu vzácnej soli na rieke Salzach. Dnes drevené lode Fuhre (alebo Zille, Platte ) vyrobené zo smreka, jedle alebo smrekovca, používajú najmä na prepravu turistov. V jarnej a letnej sezóne vidieť lodičky Fuhre na jazere každý deň. Tmavozelená voda pôsobí veľmi upokojujúco, aj keď informácia, že má na jednom mieste hĺbku 125 metrov, je trošku hrozivá. K soľnej bani Salzwelten Hallstatt nad jazerom, vás vyvezie lanovka. Hore na vyhliadkovej platforme Skywalk budete mať nádherný výhľad na okolité hory a na najstaršiu soľnú baňu sveta. Hallstatt jeho neopakovateľná atmosféra a história predurčila k zápisu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1997.

Horné Rakúsko Ferienregion Dachstein Salzkammergut je optimálnym cieľom na predĺžený víkend alebo dovolenku za každého počasia. Nielen soľné bane, ale aj možnosť požičať si ebike a vyviezť sa do výšok, kde nestretnete takmer nikoho, alebo sa z údolnej stanice Obertraun vyviezť na kopec a zažiť východ slnka priamo na hore Krippenstein s ľadovcom Dachstein. Možností a chutí v Soľnej komore je totiž neúrekom.

Náš tip od prázdninového regiónu Ferienregion Dachstein Salzkammergut a turistického portálu www.kamkam.eu:

Výlet za východom slnka na vrchol Dachstein Krippenstein, z údolnej stanice v Obertraun si naplánujte od augusta do októbra. Počet možností je šesť. Cena pre dospelého je 60,90 euro - pre dieťa 40,00 euro. Zahŕňa cestu lanovkou hore i dole a raňajkový bufet v horskej chate Gjaid Alm, ktorá je cca desať minút chôdze z vrcholnej stanice.

Text a foto: Beata Havranová

#meinhallstatt

www.dachstein-salzkammergut.at

A pozrite si aj zaujímavé zábery na: www.dachstein-panorama.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.