Baťovská architektúra z autobusu

Sú rôzne spôsoby, ako sa zoznámiť s baťovskou architektúrou. Jedným z dobrých príkladov je návšteva Krajskej galérie výtvarného umenia v Zlíne, ktorá sa téme venuje. Ďalšou možnosťou, ako baťovskú architektúru spoznať nielen fakticky, ale ako ju aj reálne zažiť. Je ňou komentovaná prehliadka pri jazde autobusom. Záujemcovia si môžu už teraz zakúpiť svoj lístok na termíny 18. alebo 25. augusta 2021 od 17. hodiny. Tento program organizuje 14|15 BAŤOV INŠTITÚT v spolupráci s krajskou galériou.

„Komentovaná prehliadka Poznávajme baťovskú architektúru mesta Zlín, je už niekoľko rokov stálicou letného programu 14|15 BAŤOVHO INŠTITÚTU. Ide o atraktívnu obľúbenú formu, ako sprostredkovať jednu z baťovských tém miestnym a predovšetkým turistom, ktorí prídu do Zlína. Termínov nie je veľa, ide  o sezónny program, preto odporúčam s kúpou lístkov neváhať“, uviedla k chystanému programu pani Petra Kubíková, riaditeľka 14|15 Baťovho inštitútu, p.o.

Kurátori krajskej galérie oboznamujú účastníkov s baťovskou architektúrou, významnými osobnosťami a budovami mesta priamo na miestach, kde se nachádzajú.

Prehliadková trasa sa začína pri 14|15 BAŤOVOM INŠTITÚTE, ďalej vedie cez Čiperovu vilu na Burešove, obytnú štvrť Zálešná a Podvesná, až k Vežovým a „Morýsovým" domom. Autobus potom pokračuje cez Obeciny, okolo súčasnej Malej scény ku Kolektívnemu domu a Vile Jana Antonína Bati, kde je komentovaná zastávka. Na záver vedie trasa cez Námestie Práce okolo Pamätníka T. Baťu a Obchodného domu.

Cesta trvá približne dve hodiny a končí sa opäť pri 14|15 BAŤOVOM INŠTITÚTE. Každý účastník dostane tiež vytlačeného sprievodcu  prehliadkovej trasy.

Tieto prehliadky je vhodné doplniť návštevou stálej expozície architektúry v Krajskej galérii výtvarného umenia v Zlíne nazvanú Priestor Zlín. Predstavuje vývoj baťovskej architektúry s dôrazom na dobu najväčšieho rozvoja Zlína od 20. do 40. rokov 20. storočia prostredníctvom modelov, dobových fotografií, plánov a vizualizácií budov.

„Baťovská architektúra v Zlíne je absolútne jedinečná, ako svojou ideou, tak aj z hľadiska ucelenosti i celkovej koncepcie rozvoja mesta. Prejsť a vnímať všetky jej podoby, je časovo náročná  úloha. Jazda autobusom a naviac s komentárom – to

istotne ocenia všetci, ktorí chcú poriadne poznať a preskúmať architektúru Zlína.  Verím, že prázdninové cesty za architektúrou budú nezabudnuteľným zážitkom“, dodala pani Zuzana Fišerová, radná pre kultúru a školstvo Zlínskeho kraja.

Vstupenky  sa dajú zakúpiť na recepciách 14|15 BAŤOVHO INŠTITÚTU, ako aj  v online predpredaji. Viac informácií nájdete na www.14-15.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.