Kráľ Karol a jeho Vary

Mesto Karlove Vary, leží na rieke Teplá a založil ho podľa povesti, vďaka svojej poľovníckej družine, v 14.storočí, český kráľ Karel IV.

Vzniklo pri tzv. Vřídle, odkiaľ pramení liečivá voda, má 73 stupňov. Karlove Vary sú doslova popretkávané žriedlami. Ako inak, aj knieža má svoj prameň, veď ten sa doslova postaral o to, že mesto vzniklo (Pramen Karla IV), má teplotu 54 ° Celsia.  V meste sa zachovala ešte bohato zdobená, drevená kolonáda vo švajčiarskom štýle, vytvorili ju v rokoch 1882 – 1883 architekti, páni Fellner a Helmer, v priestoroch historického trhoviska pod Zámockou vežou. V jej interiéri vyvierajú celkom tri minerálne pramene. Pramen Karla IV., Dolní Zámecký pramen a Tržní pramen.

Mesto má celkom šestnásť prameňov. Pramene kedysi využívali na liečbu kože, pacienti sa kúpali vo veľkých spoločných bazénoch, dovtedy, kým im voda takmer nerozleptala pokožku. Až pred takmer 250 rokmi na podnet lekára a balneológa, doktora Davida Bechera, ako jeden z prvých spravil chemickú analýzu vody, začali pacienti a návštevníci vodu aj piť. Liečba sa veľmi osvedčila  najmä pri ochoreniach žalúdka, pečene, či čriev, a tým potlačila do úzadia využívania kúpeľov.

Okrem kúpeľníctva je mesto a okolie známe výrobou porcelánu, takmer dvesto rokov tu vyrábali krehký porcelán. Známy „cibulák“, či „ružový porcelán“ alebo porcelán s modrými čerešničkami, manufaktúry Thun, vyrábajú porcelánky dodnes. A nemožno nespomenúť známu sklárňu Moser, ktorej vdýchol život pred viac ako sto šesťdesiatimi rokmi, nadaný, český rytec Ludwig Moser. Očaril nim doslova celý svet. Krištáľ Moser zdobí slávnostne prestreté stoly ešte aj dnes v mnohých našich domácnostiach. A na známom filmovom festivale v Karlových Varoch je neodmysliteľnou cenou brúsený, krištáľový glóbus práve z dielne sklárne Moser. V posledných troch rokoch pribudla k filmovému festivalu ďalšia atrakcia. Je ňou festival svetla. Konal sa len pred niekoľkými týždňami, už tretí ročník. Organizátori pripravili kombináciu najzaujímavejších súčasných technológií s neopakovateľnou architektúrou tohto krásneho kúpeľného mesta.

A okolie mesta? To je magnetom pre turistov i domácich, tak napríklad známy kráľovský hrad Loket. Týči sa na obrovskom žulovom brale, ktorý obteká rieka Ohře. Má asi 800 rokov. Pravdepodobne ho založili ako obrannú pevnosť, slúžil kráľom, rodu z Plavna aj loketským mešťanom. V 19. a 20.storočí hrad slúžil aj ako väzenie.  Po roku 1989 otvorili bárny hradu pre verejnosť. Trasa prehliadky má bohatú ponuku všetkého, čo priestory hradu majú, expozíciu porcelánu, zbierky bývalého mestského múzea, zbrane a priestory bývalej väznice, kde je autentická výstava útrpného práva.

Hrad Loket preslávili aj rôzne podujatia, ktoré sa konajú na hrade ale aj doslova pod ním, v Amfiteátri hradu Loket. Koncerty svetovo známych skupín, podujatia súčasnej hudby, je dejiskom Loketského kultúrneho leta. Pri našej návšteve sme mali veľké šťastie, doslova sme po potulkách mestom Loket narazili na britskú folk rockovú skupinu Jethro Tull...boli veľmi prekvapení, že sme ich spoznali, bez žiadnych hviezdnych manierov sa s nami milo pozhovárali a odfotografovali. Takže aj takéto "kapacity" stretnete na hrade Loket, v Karlovarskom kraji. Pokračovanie o regióne pripravujeme.

Autor Beata Havranová

www.karlovyvary.cz alebo informácie o regióne:www.zivykraj.cz

Slider: rozhľadna Diana, foto: Karlove Vary turizmus

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.