Rujana – krásny ostrov Nemecka

Turistickou jednotkou regiónu Meklenbursko-Predpomoransko je ostrov Rujana. Leží na severe Nemecka a je najväčším v krajine. Z každého miesta to nie je k pobrežiu viac ako sedem kilometrov.

Kvôli severnej polohe je počasie v tomto regióne mierne veterné. Napriek tomu to počas letných dní neprekáža a príjemne vás to osvieži. Vstup do mora je mierny, kúpať sa tam môžu aj rodiny s deťmi. Najobľúbenejšiu pláž nájdete v Binzi. Nádherné biele útesy, sú aj na všetkých fotografiách z Rujany. V strede promenády s domami, s typickou prímorskou architektúrou je mólo, je ústredným bodom spoločenského života. Prilákajú vás voňavé grilované špeciality, sladké pochúťky a mnoho umelcov, ich diela vás nadchnú, ale aj zabavia.

Na ostrove sú najmä pieskové pláže. Kvôli veternému počasiu nie je niekedy jednoduché len tak si na nich oddýchnuť a užiť si more. Jedna z domácich dám preto prišla kedysi s nápadom, aby jej na požiadanie vyrobili špeciálny plážový košík na sedenie, ktorý ju ochránil pred vetrom. Pohodlné sedenie s prepletanými stenami a odkladacím priestorom sa časom stalo symbolom Rujany. Za poplatok si ich môžete vyskúšať na ktorejkoľvek pláži a nájdete ich aj v rôznych kaviarňach a reštauráciách.

Dovolenkári milujú mesto Sellin, tróni na vysokých útesoch. Jeho hlavnou atrakciou je mólo s nádhernou reštauráciou zo začiatku 19. storočia. Kvôli silným mrazom a poškodeniu vodou ho museli niekoľkokrát rekonštruovať. Najsevernejším bodom Rujany je Kap Arkona. Dve historické veže pôvodne plnili ochrannú funkciu. Neskôr k nim pribudla ešte jedna nová, ktorá už spoločne s predchodkyňami slúži pre nádherné vyhliadky. Peknou atrakciou pri dvojici veží je Chodník manželstva. Pokiaľ budete mať sobáš na ostrove, môžete si tam priniesť svoju kachličku s menami a dátumom svadby. V jeho blízkosti sa nachádza malé umelecké mestečko, kde priamo v obchodoch tvoria remeselníkmi, odkiaľ si  turisti neraz odniesli krásny suvenír.

V Kap Arkone sa výborne darí rakytníku. Jeho hlavná sezóna je v auguste, keď chodia na zber aj turisti z cudziny. V centre malebného mestečka nájdete pohostinstvo, v ktorom predávajú rôzne výrobky z tejto rastliny. Majiteľ Ernst Heinemann sa dlhé roky venuje zužitkovaniu rakytníka, z ktorého robí 40 rôznych produktov. Súčasťou retro reštaurácie je veľká záhrada, v ktorej pestujú všetko ovocie a zeleninu, z ktorých varia pre svojich hostí. Súčasťou objektu je kaviareň, v ktorej pražia vlastnú kávu a remeselnícke obchody. Tam si môžete zakúpiť šperky z jantáru, ktorý pri troche šťastia nájdete na ktorejkoľvek pláži a suveníry s trpaslíkom, ktorý je maskotom a ochrancom Kap Arkony.

V okolí Rujany sa nachádzajú ďalšie malé ostrovy. Niektoré z nich sú v súkromnom vlastníctve a iné aj lákadlom pre aktívnych turistov. Do Hiddensee sa dostanete trajektom. Niekoľkokrát denne vypláva z mestečka Schaprode. Na ostrove je zakázaná preprava autami. Vstup tam majú len zásobovači, hasiči, sanitka a malý miestny autobus, ktorý jazdí medzi väčšími obcami. Ďalšie obmedzenie patrí pre výšku budov, tie nemôžu mať viac ako tri poschodia.

Väčšina turistov volí na Hiddensee prepravu bicyklom. Pokiaľ vystúpite v prvom prístave Kloster, je tu bohatá ponuka na prenájom bicyklov. V druhom prístave Vitte, je niekoľko reštaurácií, v ktorých si pochutnáte na tradičných údených rybách. Na túru po promenáde popri mori sa môžete vybrať aj pešo. Keďže je ostrov malý, pohodlne ho preskúmate aj týmto spôsobom. Najkrajšia vyhliadka je od starého majáka.

Autor: yh

www.ruegen.de

www.germany.travel/cz

Súvisiace aktivity

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na dovolenkuKam na turistikuKam na víkendKam za dobrým vínomKam za dobrou kuchyňou
Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.