Na skok do Švajčiarska

Švajčiarsko v Čechách, či lepšie České Švajčiarsko....

je nemenej krásne a zaujímavé ako to „originálne“. Síce cesta autom trvá štyri hodiny (smer na Kolín a Mladú Boleslav alebo po diaľnici D1 cez Pražský okruh smer Mělník ) ale výlet do tohto najmladšieho národného parku v Čechách stojí isto za to. Za hranicami, na nemeckej strane je zasa Saské Švajčiarsko. Ak náš tip zoberiete vážne, naplánujte si na tento nádherný región minimálne štyri dni, najvhodnejšie však pred letnou sezónu alebo na jeseň. Vtedy tu ešte nie je toľko turistov a vychutnáte si o to viac jeho úžasnú atmosféru a nádhernú prírodu navôkol, či novinky, ktoré každým rokom pribúdajú. Nám tak ako aj české Jeseníky, tento región doslova vyrazil dych a učaroval natoľko, že sa s čitateľmi nášho portálu podelíme o dojmy. Jeho nádherné pieskovcové útvary, skaly ležia v tesnej blízkosti rieky Labe, ktorá okrem rieky Kamenice, tiež preslávila túto oblasť, tak ako vlastne švajčiarski výtvarníci, maliari, ktorí sem chodili na výlety z Drážďan, v druhej polovici osemnásteho storočia. Aj ich očarila táto nádherná krajina, ktorá im pripomínala ich domovinu. A vďaka nim bol na svete pojem Saské Švajčiarsko, neskôr České Švajčiarsko. V neposlednom rade České Švajčiarsko „objavili“ aj šľachtické rody Kinsky a rod Clary-Aldringenov.

Pomyselnou vstupnou bránou je obec Hřensko a okolie. Tu sa rieka Kamenice, dnes ako kedysi plná lososovitých rýb, vlieva do Labe a jej časť preteká tzv. Edmondovou tiesňavou. Tá je dlhodobo jednou z atrakcíí najmä preto, že sa sem dostanete len na lodičke. Počas plavby s kapacitou do dvadsaťpäť osôb a za čarovného a vtipného rozprávania lodivodov, sa dozvedáte o okolitých pieskovcových útvaroch a ich histórii. Dnes je obľúbeným cieľom turistov. Môžete sa plaviť proti alebo po prúde Kamenice. Dĺžka Edmundovej tiesňavy má 960 metrov, je tzv. „Tichá“ a Divoká tiesňava meria 450 metrov. Plavba trvá približne dvdsať minút. Cena lístka je: pre dospelého 80,-Kč, pre dieťa 40,-Kč a pre vášho miláčika zaplatíte 40,-Kč, musí mať však náhubok!

Sezóna začína v apríli a končí začiatkom októbra, čo ešte veríme, že na výlet stihnete. Keďže do tiesňavy nepreniká veľa slnka, odporúčame dobre sa obliecť. Tak si aj lepšie vychutnáte úžasnú atmosféru celej plavby a čarovnú rozpravu lodníka v češtine, v angličtine i v nemčine. Lodičky lodníci za deň „otočia“ oboma smermi viac ako dvanásť razy. Rarít má České Švajčiarsko mnoho. Ďalšou sú napríklad  tzv. „podstavkové domy“. Mnoho z  nich už bohužiaľ nestojí, avšak vďaka ochrane UNESCO  sa dodnes zachovalo  celkovo 1.500 objektov – podstavkových domov....a kvôli tejto rarite okrem prírody s pieskovcovými útvarmi všakovakých tvarov, sa sem oplatí prísť. V regióne sú zachované aj mlyny, staré píly, krásne stodoly, veľké či malé, zakomponované do prekrásnej prírody. Najmä v obci Vysoká Lípa a Kamenické Strání i Dlouhý Důl, sú v chránenej pamiatkovej zóne.

Pokračovanie o Českom Švajčarsku čítajte o týždeň.

Beata Havranová, foto:autorka,

Petr Jan Juračka a kancelária České Švýcarsko o.p.s.

www.ceskesvycarsko.cz

http://www.region-ceskesvycarsko.cz/rozhledny-vyhlidky/

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.