Vitajte v Terchovej

Legendami prepletený kraj: Vitajte v Terchovej Chcete si vyraziť na víkend do srdca prírody a neviete sa rozhodnúť kam? Potom je to pravé miesto pre vás legendami opradený kraj o najznámejšom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý oplýva bohatými turistickými možnosťami, kultúrnou ponukou a ľudovými zvykmi. Kamkam.eu vám prináša prehľad turistických možností z Terchovej a jej okolia.

Dobrovoľná zbierka - pomoc pre Terchovú a Vrátnu

Malebnú dedinku Terchová, ktorá sa rozprestiera v čarokrásnej scenérii Malá Fatra, a je takisto aj rodiskom Jánošíka, označilo mnoho významných osobností či turistov zo Slovenska i sveta za jedinečnú, malebnú či čarokrásnu. Na návštevu Terchovej a jej okolia je potrebné vyhradiť si niekoľko dní, pretože vďaka bohatej ponuke kraja nebudete mať možnosť ani jeden deň premrhať ničnerobením. 

Obec Terchovú nájdete len necelú polhodinku od mesta Žilina. Ponúka až 280 kilometrov turistických a cyklistických trás, lanovku, ktorou sa vyveziete až do výšky 1400 metrov nad morom a môžete tak v lete prejsť po hrebeni Malej Fatry či v zime zlyžovať naspäť do doliny. Za ľahšiu turistickú trasu určite stojí spomenúť Malé a Veľké diery, cez ktoré sa dostanete aj na Malý či Veľký Rozsutec.

V centre Terchovej nájdete Kostol sv. Cyrila a Metoda, v ktorom sa ukrýva jedinečný drevený betlehem. Nad celým údolím dohliada socha Juraja Jánošíka, ktorá je umiestnená na Vŕškoch, pri ceste smerom do Vrátnej. A za návštevu určite stojí aj Expozícia Jánošík a Terchová, ktorá je venovaná ľudovému hrdinovi. Nájdete tu inštalované dokumenty a materiály k dejinám Terchovej a ľudovým zvykom. Z exponátov vás upúta dereš, potreby roľníckej domácnosti z minulosti a nástroje používané cez fašiangy.

Mlsné jazýčky by sa určite nemali zabudnúť zastaviť na tradičné slovenské jedlo, a to halušky s bryndzou či strapačky s kapustou, ktoré nájdete v miestnych kolibách. A samozrejme vybehnúť na chutné pivko, a to do domáceho pivovaru Vŕšky, ktoré je ocenené Slovenskou pivnou korunkou.

Miesto, kde sa stále niečo deje!

Počas leta je v Terchovej rušno, a to hneď od začiatku júla, kedy sa konajú Cyrilometodské slávnosti a o tri týždne neskôr medzinárodný folklórny festival Jánošíkové dni, ktorý bol v tomto roku aj napriek silným záplavám, úspešný a zavŕšený nádherným ohňostrojom.

Najbližšie môžete v Terchovej vidieť známy muzikál Na skle maľované o legendárnom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý  je plný humoru, tanca a známych piesní s rockovým podkladom. Predstavenie sa bude konať 9. augusta v Amfiteátri nad Bôrami.

Príjemným spestrením počas letných mesiacov je v Terchovej doplnená doprava o Terchovský vláčik, ktorý premáva po celej Terchovej vrátane Štefanovej a Vrátnej doliny.

Viac o Terchovej a jej okolí sa dočítate na stránkach www.terchova.skwww.ztt.sk

Foto: www.terchova.sk, www.hotel-diery.sk

Alžbeta Ravenová

 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.