„Stará pekárna“ ožíva. Zavonia v nej znova chlieb?

V mojej milovanej časti mesta Znojma, stojí meštiansky dom - Stará pekárna. Na Mikulášskej ulici ( Velká Mikulášska 459/3), a to už od 13. storočia. Ešte aj dnes keď si to v mysli predstavíte cítiť teplo a vôňu chleba a perníkov, čo tu piekli, niektoré dokoncai s bylinami. Šikovné ruky pekárov dodávali chlieb do mesta Znojmo a okolia. Dodnes sa zachovala klenba v mázhause a pec. Piekli v nej 350 rokov!

Dom mú úžasnú atmosféru a vďaka manželom Valerii a Davidovi Kozelským. Doslova ožíva pred očami návštevníkov.

Stará pekárna je totiž krásnym priestorom na bývanie. Manželia ju ponúkajú ako hotelík, s exkluzívnym a jedinečným ubytovaním, s príjemnou atmosférou. Od roku 2015 túto kultúrnu pamiatku postupne rekonštruujú, pokiaľ možno čo najvernejšie.

My sme sa pani Valeriou Kozelskou stretli, aby nám čo to povedala ako pokračujú plány a realizácia prestavby tohto nádherného objektu.

Obnoviť staré, zachovať hodnotu a históriu. Ako k tomu došlo?

Cestovali sme trošku po svete, máme radi Francúzsko, Španielsko a máme vzťah k starému. Môj manžel vie ako stavať vďaka skúsenostiam v rodine, ja zasa reštaurujem, renovujem nábytok. Dokonca od mojej rodiny pod stromček dostanem namiesto blúzky brúsky, či remeselné nástroje.

Žili ste v Prahe, ale túžili ste sa vrátiť Znojma. Prečo ste sa rozhodli pre tento starý, ale krásny dom?

Vtedy, keď sme sa chceli vrátiť na južnú Moravu, sme mali záujem o prestavbu domu niekde pri Znojme. Premýšľali sme o menšej investícii, vtedy sme ešte netušili, že to bude tento dom. Doviedla nás k nemu náhoda. Môj manžel je zo Znojma, poznal tento dom, jeho históriu...

Náhoda zámeny telefónneho čísla nám priviedla do cesty pána, predchádzajúceho majiteľa tohto objektu, ktorý mal perfektne zmapovanú dokumentáciu domu, a teda aj históriu pečenia chleba, čo nás veľmi nadchlo. Dohodli sme si schôdzku a dom sme nakoniec aj kúpili.

Ako to celé začalo? Veď ste sa v podstate z ničoho nič stali podnikateľmi v cestovnom ruchu...  

Na začiatku sme opravili jeden apartmán, a vtedy vznikla myšlienka, prenajímať ho cez Airbnb. Bol to dobrý štart, a tak sme sa pustili do rekonštrukcie ďalšej izby. Manžel sa do toho s vervou vrhol a ja som renovovala nábytok a dolaďovala som detaily. Pred covidom sme mali už päť apartmánov. Snažíme sa renovovať pôvodné veci, a využívame často aj staršie, ale zánovné veci, ktoré dotvárajú historickú atmosféru domu. Napríklad, mám záclony po babičke, ktoré som našťastie nepredala ani nevyhodila.

Ešte niečo renovujete?

Dnes až na podkrovie máme všetky izby zrenovované. Ponúkame Starú pekárnu nielen na pobyt aj pre malé svadby, či menšie konferencie. Už máme niekoľko podujatí úspešne za sebou. Keď si hostia objednajú ubytovanie, oproti, v kaviarničke Balance Coffee and Wine, s ktorou spolupracujeme, dostanú aj chutné raňajky. V prvom rade máme záujem poskytovať pekné a príjemné ubytovanie, ohlasy na naše apartmány sú skvelé. Dokonca sme v roku 2021 získali víťazstvo v Amazing Places v kategórii malé penzióny.

A čo pec, ktorá tu bola?

Stará pec je veľmi dobre zachovaná, pieklo sa v nej ešte asi pred 70 rokmi. A v budúcnosti možno spojazdníme aj pec, to je náš plán. O tom však možno nabudúce.

S pani Valeriou sme sa dohodli na tom, že našim čitateľom pripravíme súťaž o pobyt u Kozelských, v Starej pekárni, a tak nezabudnite súťažiť. Bude to o niekoľko dní.

Zhovárala sa Beata Havranová, foto: BoysPlayNice Photography - so súhlasom rodiny Kozelských

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.