Lesmír - zážitkové exkurzie do prírody

Lesmír je občianske združenie, v ktorom sa venujeme zážitkovému vzdelávaniu o prírode a dôležitosti jej ochrany. Počas leta sme na našej webovej stránke spustili možnosť exkurzií do prírody so skúsenými lektormi. Vďaka nim vzdelávame ľudí priamo v prírode, napríklad o dôležitosti bobrov v ekosystéme, o živote medveďov alebo o starých lesoch a šelmách, ktoré v lese žijú. 

V Lesmíre veríme, že najlepší spôsob, ako budovať u ľudí vzťah k prírode, je prostredníctvom priamej skúsenosti a zážitku. Práve preto sme začali spolupracovať s odborníkmi, ktorí s nadšením a znalosťami o prírode obohacujú zážitok ľudí počas turistiky a poskytujú im zaujímavé a dôležité informácie.

Táto forma prírodného turizmu je vo svetových národných parkoch úplne bežná, no na Slovensku zatiaľ existuje len v obmedzenej forme. Okrem toho, že lektorované exkurzie menia pohľad návštevníkov na prírodu, prispievajú aj k ekonomickému rozvoju regiónov a udržateľnému prírodnému turizmu.

Na našej webstránke www.lesmir.sk je aktuálne možné nájsť exkurzie:

Jesenná chuť divočiny

Exkurzia Jesenná chuť divočiny je venovaná jednému z najintenzívnejších období roka v divokej prírode - jeseni. Sprievodca Jerguš Tesák vám počas exkurzie odhalí tajomstvá starých lesov, skrytého života šeliem a neustáleho súboja o prežitie tých najsilnejších z ríše zvierat. Trasa exkurzie má dĺžku približne 12 km a je vhodná pre deti od 8 rokov.

Bobrie kráľovstvo

Skúsený sprievodca Ondrej Kameniar vás vezme priamo k bobrím hrádzam pod Tatrami, kde vám priblíži fascinujúce detaily zo života bobrov a vysvetlí ich nesmierne dôležitú úlohu v prírode. Keď sa budete pozorne dívať, s trochou šťastia bobry aj spoločne uvidíte. Určite tiež stretnete množstvo menších či väčších obyvateľov bobrieho kráľovstva, ktorí sú nemenej zaujímaví ako samotný bobor.

Trasa exkurzie Bobrie kráľovstvo má dĺžku 3 až 6 kilometrov, z toho kratšiu časť tvorí podmáčaný a zarastený terén. Ide o nenáročnú turistiku, na ktorú môžu ísť aj deti od 5 rokov.

Nebojte sa medveďov

Na exkurzii Nebojte sa medveďov zistíte vďaka sprievodcovi Martinovi Pelešovi množstvo zaujímavostí o spôsobe života medveďov a tiež o vzťahu medveďa s človekom. V druhej polovici trasy bude navyše výklad spojený s pozorovaním medveďov z bezpečnej vzdialenosti a s kvalitnou pozorovacou technikou. Exkurziu môžete absolvovať počas letných mesiacov na bicykloch a od októbra ako pešiu turistiku. Ide o mierne náročnejšiu trasu, preto je vhodná až od 10 rokov. V prípade cyklovýletu od 8 rokov.

Exkurzie boli vytvorené v rámci Programu sprevádzania prírodou Liptova, ktorý vzniká vďaka podpore od Nadácie VÚB banka. Všetky naše exkurzie sú navrhnuté tak, aby minimalizovali negatívny vplyv na životné prostredie. Sprievodca počas nich zabezpečuje dodržiavanie pravidiel národných parkov a dostatočné ticho. Exkurzie sú uskutočňované v nižšej frekvencii a účastnia sa na nich len malé skupiny ľudí.

Informácie a fotografie poskytla Eva Švecová, komunikačná manažérka občianskeho združenia Lesmír.

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.