Znojemské vinobranie tento rok privíta novú kráľovnú

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým vínom

Bude to Marta Dancingerová. Na druhý septembrový víkend láka návštevníkov program Znojemského historického vinobrania, ktoré ako najväčšia slávnosť vína v Českej republike tohto roku, odtajní novú predstaviteľku kráľovnej Elišky Přemyslovny a tiež režisérku veľkolepého historického sprievodu. Hudobná časť programu 39. ročníka festivalu pripomenie dôležité výročie legendárnej kapely Queen, predstaví aj  jednu z najhranejších českých kapiel Mirai, speváka Mikolasa Josefa, Katarínu Knechtovú, Anetu Langerovú alebo Vojenský umelecký súbor Ondráš. „Vyzerá to, že sa vďaka návštevníkom dostávame na priečky najväčších tuzemských festivalov, a to nás tiež príjemne motivuje pripravovať multižánrový program, v ktorom si každý nájde to svoje. Tešíme sa na všetkých, ktorí s nami oslávia nielen príchod kráľa Jana Lucemburského, ale tiež úrodu vinárov, ktorí hrajú na znojemskom vinobraní niemenej dôležitú úlohu,“ pozýva Bohumila Beranová, zástupkyňa starostu mesta Znojmo.

ODOVZDANIE REŽISÉRSKEHO ŽEZLA – Najdôležitejšou súčasťou Znojemského historického vinobrania je bezpochyby každoročný sprievod kráľa Jana Lucemburského, ktorý viac ako 30 rokov viedol režisér Václav Beran. Do histórie festivalu sa zapíše práve tohtoročný ročník, kedy odovzdá svoje režisérske žezlo Šárke Charvátovej, doterajšej predstaviteľke kráľovnej Elišky Přemyslovny. „Aj keď je to pre nás očakávaná zmena, pretože pán Beran nás na odovzdanie svojho pomyselného režisérskeho žezla pripravoval, tak musím povedať, že je to naozaj silný moment. Koncepcia sprievodu, udržanie historického poňatia a neopísateľná autentická atmosféra je zásluhou práve Václava Berana. Skvelou správou ale je, že na jeho miesto nastúpi Šárka Charvátová, ktorá znojemské vinobranie roky prežívala v úlohe kráľovnej. Jej organizačné a divadelné skúsenosti sú určite istotou, že v stope pána Berana bude dobre pokračovať,“ hovorí František Koudela, riaditeľ Znojemskej Besedy.

NEH ŽIJE KRÁĽOVNÁ – So zmeenou režiséra sprievodu prichádza tiež uvedenie novej predstaviteľky Elišky Přemyslovny, ktorá usadne na kráľovský trón vedľa Jana Lucemburského, opäť v podaní Mirka Hraběte. „Veľmi nás teší, že našu ponuku spolupráce prijala herečka Marta Dancingerová, ktorá zo Znojma pochádza a ktorá svojou osobnou charizmou skvele stvárni kráľovnú sprievodu znojemského vinobrania,“ odtajnil František Koudela. Marta Dancingerová známa ako divadelná a filmová herečka, vyštudovala brnenské konzervatórium, neskoršie aj Divadelnú akadémiu múzických umení v odbore činoherné herectvo. Prešla nekoľkými angažmánmi ako napríklad v Mestskom divadle Mladá Boleslav, v pražskom Švandovom divadle, v Divadle Disk alebo v Činohernom klube.
V roku 2021 stvárnila tiež jednu z hlavných úloh seriálu Českej televízie pod názvom Kukačky.

Foto: www.facebook.com/znojemskevinobrani.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.