Rok nástennej maľby na Gemeri a Malohonte

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistiku

Prázdniny sú ideálnym obdobím pre spoznávanie unikátnych miest s významnou historickou hodnotou. V roku 2022 získalo 12 gotických kostolov na Gemeri a Malohonte prestížny titul Európske dedičstvo /European Heritage Label/, ako jediná lokalita na Slovensku vôbec. Vydajte sa počas prvého prázdninového mesiaca po ich stopách. Prostredníctvom 5 tematických podujatí sa pozrite za múry kostolov, kde sa ukrýva krása a um stredovekých majstrov.

Rok 2023 je v Banskobystrickom a Košickom kraji vyhlásený za Rok nástennej maľby, vďaka unikátnym freskám v kostoloch Gemera a Malohontu. Pod týmto názvom už štvrtý mesiac organizujú kultúrne inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického a Košického samosprávneho kraja zaujímavé podujatia pre všetky vekové kategórie. Ústredným motívom každej z nich sú kostoly Gotickej cesty v regiónoch Gemer a Malohont. Hlavným cieľom podujatí je pritiahnuť pozornosť a netradičným spôsobom podporiť unikátnosť kostolov na Slovensku i hodnoty Značky Európske dedičstvo.

Jednou z aktivít Roku nástennej maľby v prvom prázdninovom mesiaci je napríklad VI. letný múzejný tábor pre deti od 6 do 10 rokov, ktorý organizuje Banícke múzeum v Rožňave. Tematický názov letného tábora je Gotika s Baníckym múzeom.

Košice Región Turizmus (KRT) prináša cestovanie po Štítnickom okruhu pre peších počas výletu Gemerské sakrálne tajomstvá II. a zároveň aj pre nadšených cyklistov. Bicyklom po Gotickej ceste ich prevedú  skúsení cyklo sprievodcovia a ukážu im zaujímavosti lokálnych cyklotrás. Súčasťou obidvoch výletov budú Výjazdové workshopy s Baníckym múzeom v Rožňave, ktoré odhalia zákulisie maľovania nástenných malieb i používaných farieb.

V Hvezdárni v Rimavskej Sobote budú návštevníci počas podujatia Pohľad na súhvezdia očami mytológie pozorovať unikátne súhvezdia na oblohe alebo veľký model Zeme na zemi.

Jedným z podujatí, ktoré vám chceme predstaviť je: Bicyklom po Gotickej ceste, jednodňový cyklovýlet

  • Dátum, čas, miesto: 15.7.2023 (sobota), 8:00 – 18:30 hod, odchod z parkoviska Masarykova 2, Jumbo centrum, Košice
  • Organizátor: Košice Región Turizmus (KRT) - cestovná agentúra

Vydajte sa na cyklovýlet po Štítnickom okruhu Gotickej cesty na Gemeri. V spoločnosti skúsených cyklosprievodcov objavíte zaujímavosti lokálnych cyklotrás. V nenápadných dedinkách, za hrubými kostolnými múrmi, spoznáte gotické fresky, poetické nástenné maľby so značkou Európského kultúrneho dedičstva v spoločnosti sprievodcu OZ Gotická cesta.  Preprava je zabezpečená komfortným 50 miestnym autobusom a cykloprívesom s kapacitou 30 bicyklov. Cyklisti zdolajú približne 40 km. Peších turistov prepraví ku všetkým pamiatkam autobus. Netradičná cesta po kostoloch Štítnického okruhu je určená pre širokú verejnosť a predovšetkým pre cykloturistov.

Vstupné pre peších turistov 25 €, zľavnený 22 € (dieťa, študent, senior nad 62 rokov, ŤZP), s prepravou bicykla 27 €, zľavnený 24 € (dieťa, študent, senior nad 62 rokov, ŤZP)

Viac informácií a registrácia:https://vylety.kosiceregion.com/vylety/bicyklom-po-gotickej-ceste-i/

www.kocr.dobrykraj.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.