Viedeň má dom priamo v strome

Kam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Vo viedenskej múzejnej štvrti MuseumsQuartier otvorili začiatkom júna novú umeleckú inštaláciu „Dom v strome“. Upozorňuje na zásadný význam lesov a úlohu človeka v čase klimatických zmien. Približne štyri metre vysoká priechodná konštrukcia od umelca Johannesa Franz-Figeaca je prístupná všetkým návštevníkom zdarma každý deň až do októbra tohto roka.

Aká je úloha lesa v čase klimatickej krízy, ktorú práve zažívame? Tejto otázke sa venuje nová umelecká inštalácia vo viedenskej  múzejnej štvrti MuseumsQuartier  pod názvom „Haus des Baumes“, teda „Dom v strome“. Nemecký umelec, žijúci vo Viedni Johannes Franz-Figeac, vytvoril na nádvorí areálu múzea približne štyri metre vysokú drevenú konštrukciu, ktorá obklopuje a zároveň predlžuje kmeň osemdesiatročnej lipy. Umelec prostredníctvom stromu-domu upozorňuje na aktuálne napätý vzťah medzi človekom a prírodou a tiež na zásadný význam lesa v čase klimatických zmien.

Inštalácia v podobe valca s priemerom  približne 2,5 metra, ktorá je vyrobená z kôry miestneho topoľa, lipu symbolicky chráni a súčasne slúži návštevníkom ako miesto na oddych. Vnútrajškom konštrukcie vedie schodisko, pri výstupe nahor je rozhľad návštevníkom zámerne zmenšený a usmernený rôznymi priehľadmi na vybrané motívy a výrezy. Autor venoval zvláštnu pozornosť tomu, aby  strom nebol nijako poškodený. Zavlažovanie je tak zabezpečené zhora a dom je konštruovaný tak, aby k živému stromu nebola pripevnená žiadna súčasť inštalácie.

Franz-Figeac približuje pomocou jedného z najstarších archetypov architektúry – domu v strome – obyvateľom mesta zaujímavé fakty o úlohe lesa v čase razantnej zmeny klímy a ukazuje, čo môžeme spoločne urobiť pre to, aby lesy boli pripravené na budúcnosť. Iba pri trvalo udržateľnom lesnom hospodárení môžu lesy plniť svoju úlohu, viazať skleníkové plyny a zvládnuť budúce spoločenské a ekologické nároky. „Dom v strome“ ponúka i online hru, vďaka ktorej sa návštevníci môžu o tejto téme hravou formou dozvedieť viac. Okrem individuálneho skúmania lesa nájdu okoloidúci v dome tiež útočisko a pokoj od ruchu areálu.

Inštaláciu je možné navštíviť každý deň od 10. do 20. hodiny až do októbra tohto roka, vstup je zdarma. Projekt je spoločnou iniciatívou Rakúskych spolkových lesov, Akadémie výtvarných umení vo Viedni a štvrti MuseumsQuartier. 

Foto: Lorenz Seidler

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.