Trošku mimo s pánom Mimo

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Rakúsky dramatik, herec a satirik J. N. Nestroy žil a tvoril v 19. storočí a zanechal po sebe celý rad skvelých komédií, ktoré boli už za jeho života veľmi obľúbené a hrávali sa v celom vtedajšom Rakúsko-Uhorsku, okrem iného aj v Bratislave. Práve v Bratislave autor niekoľkokrát sám vystúpil ako herec. Komédia Pán Mimo ( „Der Zerrissene „) zožala na premiére obrovský úspech a len vo Viedni dosiahla v tom čase viac než sto repríz!!!.

Hlavným hrdinom je bohatý kapitalista, pán Lips, ktorý je – ako sám hovorí – celkom „mimo“ zo svojho bohatstva, života v nadbytku, prepychu bez akéhokoľvek vzrušenia. Jeho city sú otupené a má dojem, že život je zbytočný. Dnes by sme povedali, že trpí syndrómom „vyhorenia“. Aj preto sa rozhodne oženiť s prvou dámou, ktorá mu príde do cesty. Postihne ho však nečakaná náhoda. Spolu s remeselníkom, čo mu v dome opravoval zábradlie na balkóne, spadnú pri potýčke z balkóna do rieky. Obaja sa zachránia. Keďže to však jeden o druhom nevie, domnievajú sa, že musia unikať pred zákonom, ktorý ich považuje za vrahov. Pre pána Lipsa je púť, ktorá nasleduje, ozdravnou kúrou – objaví pravé životné hodnoty a nájde skutočnú lásku.

Pána Lipsa vynikajúco stvárnil Daniel Heriban, ktorý okrem hereckého výkonu skvelo hrá na klavír a spieva. V inscenácii uvidíte aj Dušana Tarageľa, Mariána Labudu, Deanu Mórovú, Tomáša Maštalíra a ďalších. Preklad a réžia predstavenia je pod taktovkou pána Ľuba Vajdičku. Hrá sa v historickej budove Slovenského národného divadla.

www.snd.sk

Spracovala Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.