Bavorský fenomén

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipom

Pašiové hry, ktoré sa konajú každých desať rokov, sú vyhľadávaným predstavením, za ktorým mnohí cestujú až zo zámoria. Do malého bavorského mestečka, ale za o to silnejšou divadelnou predlohou - Pašiové hry – Passionsspiele - Oberammergau. 

Obec Oberammergau leží približne hodinu cesty od Mníchova v údolí Ammertal na úpätí Koflu, obkolesená Alpami.

Rovnako ako Pašiové hry, lákajú na návštevu tohto krásneho kraja aj typické špeciálne maľby na domoch (tzv. Lüftlmalerei - na snímkach).  

A ak máte chuť spraviť niečo pre svoje zdravie, práve tu jestvuje špeciálna rašelina. Pripravujú ju tunajší experti priamo v regióne na rôzne kúpele. Zaujímavosťou je, že po použití odvezú rašelinu opäť na miesto, kde ju vydolovali. Po istom čase je schopná sa znova sama regenerovať.

Ale späť k Pašiovým hrám. V čase, kedy Európu doslova kosil mor, a nevyhol sa ani tejto bavorskej obci, sa domáci rozhodli, že tento strašný zážitok a utrpenie Ježiša Krista stvárnia v divadelnom predstavení. Odvtedy, od roku 1633 hrajú každých desať rokov Pašiové hry až dodnes. Na začiatku hrali pri kostole, pri hroboch obetí moru. Až v roku 1830 postavili scénu podľa plánov Nikolausa Unhocha. Už vtedy mohlo predstavenie vidieť až päťtisíc divákov. Dnes je konštrukcia železná a divadlo má novú fasádu. Od roku 2022 je kultúrnou pamiatkou.

Tento rok sa od mája do októbra predstavili divákom stotri razy.  Hrajú po  nemecky, ale počas dňa si môžu diváci zaobstarať texty aj v iných jazykoch. Divadlo je na voľnom priestranstve, samozrejme krytom strechou. V stredu, kedy sa  nehrá, ponúkajú návštevníkom rôzne koncerty.

Zaujímavosťou je, že všetci herci a protagonisti sú domáci. Už po mnohé generácie hrajú prastarí, starí rodičia, rodičia, vnuci, vnučky. Tí, ktorí začínali ako deti, dnes hrajú a spievajú ako hlavní predstavitelia. Úžasná tradícia, ktorú poctivo zachovávajú dodnes. Režisér predstavenia, pán Christian Stückl, rodák z Oberammergau,  režíroval  Passionsspiele- Oberammergau tento rok už  piatykrát. V auguste tohto roka dostal za Pašiové hry ocenenie od American Jewish Committee ̶ prestížnu cenu Isaiah Award. Práve tento režisér „uvoľnil“ výber protagonistov, a to tak, že predstavitelia hlavných úloh, ale aj komparz musia minimálne dvadsať rokov žiť v tomto regióne alebo priamo v Oberammergau, dokonca aj utečenci, ktorí majú herecký talent a, samozrejme, vedia aj spievať.

Veríme, že sa o desať rokov v Obergammergau opäť stretneme na tomto jedinečnom predstavení.

Viac informácií o tejto časti Bavorska na: www.passionsspiele-oberammergau.de, ale aj www.ammergauer-alpen.de

Beata Havranová, Foto: autorka

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.