Návrat Luskáčika

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam za dobrým tipom

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa na javisko Slovenského národného divadla vracia LUSKÁČIK. Je to náš tip pre milovníkov baletu, ako si spríjemniť predvianočné obdobie. Premiéra detského baletu Luskáčik v historickej budove SND v Bratislave, je návratom k tradičnej a najväčšmi oceňovanej verzii ruského choreografa Vasilija Vajnonena. Vo výpravnej inscenácii, plnej výtvarne bohatých obrazov, sa detskí diváci opäť vydajú na rozprávkovú cestu vianočným príbehom.

Námetom k skomponovaniu baletu bola francúzska verzia rozprávky E. T. Hoffmana od A. Dumasa staršieho. Prvý raz ju uviedli v Petrohrade, v roku 1892, vo vtedajšom Imperial Mariinsky Theater. Hlavnou inšpiráciou Čajkovského, ktorý do partitúry vložil vlastné spomienky na detstvo, bol svet detí, svet čistoty, radosti a bezhraničnej fantázie. Jeho hudba, ktorá si vyslúžila prívlastok „symfónia detstva“, oplýva úžasnou melodickosťou. Spolu s Labutím jazerom a so Spiacou krásavicou patrí k vrcholom svetového baletného repertoáru. V budove SND mal Luskáčik svoju prvú premiéru  už v roku 1928 a to v choreografii Achilla Viscusiho. Odvtedy ho má baletný súbor takmer nepretržite na svojom repertoári. V Luskáčikovi tancujú sólisti, zbor Baletu SND a žiaci Tanečného konzervatória E. Jaczovej.

Verejná generálka, štvrtok 28. november 2013 - 11:00

Premiéra, piatok 29. november 2013 - 19:00

Premiéra, sobota 30. november 2013 - 17:00

Viac informácií hľadajte na: www.snd.sk

Spracovala Beata Havranová


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.