Čičmany dobyli Srí Lanku

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za oddychomKam ísť načerpať silyKam za dobrým tipomKam na turistikuKam a kde sa ubytovaťKam na víkend

Čičmianske ornamenty sme objavili aj na Srí Lanke!

Viete, čo sú ,,pánence“? Páni (a dámy), predsa ornamenty v Čičmanoch!

Pánence, spájané srcka, vykrútky, divé kľučky, baranie rošky – aj takto sa nazývajú známe čičmianske vzory, biele ornamenty na nádherne zdobených drevených chalúpkach. Okrem toho sú na niektorých chalupách aj celé ,,kohúty“ a ich perá.

Čičmany popri výšivke preslávila ornamentálna výzdoba domov vo forme štylizovaných geometrických vzorov a ornamentov, ktorá je ojedinelým zjavom v celom stredoeurópskom regióne. Mimochodom, vo svete známe ,,xoxo“, čo znamená ,,objatie-pusa“ a ľudia sa tak medzinárodne aj zdravia v komentároch na sociálnych sieťach, znamená v rámci veľmi podobného ornamentu v čičmianskom poňatí ,,vidličky“ a ,,sŕcka“.

Ornamentálna výzdoba sa v minulosti obmedzovala na jednoduchšie prvky (šikmé čiary, vlnovky, krížiky) a plnila ochrannú a konzervačnú funkciu. Neskôr začali domáci majstri prenášať na vonkajšie steny vzory inšpirované čičmianskou výšivkou, ktoré sa zachovali so svojimi názvami až po súčasnosť. Čičmianske vzory boli aj súčasťou oblečenia našich olympionikov v Soči a po spomínanej olympiáde začala byť táto móda spájajúca ľudové motívy s modernou dobou taká populárna. Oblečenie či rôzne iné výrobky s čičmianskymi vzormi  predávajú aj v rôznych suvenírových obchodoch pre cudzincov – a nielen v samotných Čičmanoch.

Čičmany sú neveľká obec, ktorá má niečo nad stovku obyvateľov, pravdepodobne je však najznámejšou na Slovensku. Vzory sú výnimočné tým, že ich maľovali naozaj len v tejto obci. Čičmany vyhlásili  za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry v roku 1977.

Nie vždy však boli čičmianske drevenice takto bohato zdobené. Tomu, ako vyzerajú dnes, paradoxne napomohol požiar.  Kedysi boli tunajšie drevenice do polovice výšky natreté na bielo. Vápno či hlinený kal slúžil ako mechanická bariéra a ochrana proti plesniam, hmyzu, dažďovej vode, ale aj vysušovaniu domov. Populárne vzory však pochádzajú až z 20. rokov 20. storočia, pôvodne sa vyskytovali na čičmianskych krojoch. Po veľkom požiari v Čičmanoch si pôvodní obyvatelia chceli postaviť nové domy, ktoré už mali byť murované. Avšak vďaka zásahu štátu a pamiatkarov  museli zachovať dreveničky a súťaž o najkrajší dom prispela k tomu, že ľudia zobrali do rúk štetce a hor´sa maľovať!

Dnes patria tieto vzory do nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. My sme čičmianske ornamenty objavili dokonca na tričku na Srí Lanke. Bolo to na tričku populárnej miestnej značky LUV Odel, pripomínali tunajšie vidličky a sŕcka, boli však doplnené aj motívmi slona. Obliekla som do toho trička svojho manžela Dávida a odfotografovala ho. Takže Slovensko a Srí Lanka asi nemajú spoločné len to prvé písmeno v názve...

Autorka: Bianka Stuppacherová, foto: Dávid Popovič

www.obeccicmany.sk

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.