Nový život v podzemí

Kam za dobrou kuchyňouKam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistikuKam za dobrým vínom

Klasická prehliadková trasa Znojemského podzemia dostala novú tvár. Ako sa podzemie budovalo a ako sa využívalo v priebehu 14. až 17. storočia, predstavuje nová expozícia pod názvom „Život v podzemí“. „Znojemské podzemie je najnavštevovanejším turistickým cieľom mesta, práve vďaka nemu, je Znojmo známe široko ďaleko. Po rozšírení ponuky o adrenalínové trasy v roku 2013 sme sa teraz pustili i do zatraktívnenia klasickej prehliadkovej trasy podzemia,“ hovorí starosta Jan Grois. 

Počas októbra prebehla v podzemí inštalácia figurín, ktoré obohatia klasickú prehliadkovú trasu. Návštevnosť podzemia stále narastá a v súčasnosti  dosahuje ročne cez 50 000 návštevníkov. Aj preto sa mesto Znojmo v spolupráci so Znojemskou Besedou, ktorá podzemie spravuje, rozhodli vypísať výberové konanie na opravu figurín a výrobu nových. Doteraz  mohli návštevníci vidieť alchymistu, škriatkov a ďalšie rekvizity, ktoré sú súčasťou expozície „Tajomné znojemské podzemie“. Práve nové figuríny pomôžu nahliadnuť do histórie budovania podzemia, poznať ako ho miestni využívali a na čo slúžilo. Nové scény predstavia podzemie ako pivnicu či úkryt pred vojnvým besnením a požiarmi. Na jednej zo zastávok uvidia návštevníci stret obrancov s nepriateľským votrelcom a nechýbajú ani živočíchy žijúce v podzemí. Všetky prvky jednotlivých rekvizít sú vyrobené z trvanlivých syntetických materiálov, aby odolali náročným klimatickým podmienkam.

Viac informácií o znojemskom podzemí nájdete na stránkach Znojemské besedy www.znojemskabeseda.cz

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.