Slávny mím opäť v Bratislave

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipom

Pán Milan Sládek. Úžasný mím, ktorého meno zažiarilo opäť doma, a to pri príležitosti jeho osemdesiatych narodenín. Divadlo Malá scéna STU v Bratislave, pri tejto príležitosti s pánom Sládkom predstavila publiku dve dielka z jeho bohatej tvorby. Libreto i réžiu má samotný autor.

Pantomimická groteska, reaguje na udalosti z roku 1968, kedy sme zažili okupáciu ruských vojsk. Dar, ako sa predstavenie volá, je vtipne, umne, ako to vie len pán Sládek, zrealizovaná etuda pre dospelých. Každý divák v tomto stvárnení si nájde to svoje. Predstavenie slávny mím vytvoril kombináciou čierneho divadla a pantomímy. Nápadite, úsmevné, ale v podstate smutné dielko, v úžasnom prevedení majstra. Druhým kusom je Andy  & Basquiat. Pán Milan Sládek v ňom vzdal hold rodákovi z Medzilaboriec, umelcovi svetového mena, Andymu Warholovi. Míma inšpirovala návšteva múzea Andyho Warhola v Pittsburghu, kde mal možnosť nazrieť do fundusu múzea, dokonca si vyskúšať Warholove šaty, či nasadiť si  jeho známu „bielu“ parochňu. Druhým umelcom v tejto etude, je Jean-Michel Basquiat. Bol Warholovým priateľom a spolu namaľovali takmer stotridsať obrazov.

Pán Milan Sládek sa narodil na Slovensku, v Streženiciach, časť Púchov. Je režisérom, autorom, rezbárom, výrobcom bábok i maliarom. Prvé predstavenie pantomímy, bol to večer pantomímy, uviedol v Bratislave v roku 1958. Študoval v Bratislave i v Prahe, kde spolu s pánom Eduardom Žlábkom založil vlastný pantomimický súbor Kefka. Zaslúžil sa o zrodenie pohybového divadla Aréna, pri Dunaji, diváci si snáď pamätajú úžasné barokové predstavenie, v starej budove SND „Korunovácia Pompejí", s kostýmami mladého výtvarníka, Daniela Brunovského, či mnoho  krásnych postáv v zahraničí i na domácej pôde. Získal i mnohé ocenenia v  Čechách, v  Nemecku, vo Francúzsku, v Turecku, v USA i doma na Slovensku – napríklad Cenu Ľudovíta Štúra.  V súčasnosti pripravuje spolu s divadlom Malá scéna STU, Medzinárodný festival pantomímy. My majstrovi držíme veľmi palce pre ďalšiu invenciu v tvorbe, ďalšie krásne predstavenia, na ktore sa už teraz veľmi tešíme!

Beata Havranová, www.milansladek.de

Foto: Pavol Urbánek a Divadlo Malá scéna STU


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.