Bubny a flitry do UNESCO

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistiku

Práve pred rokom fašiangy v rakúskej Soľnej komore, konkrétne, v prekrásnom regióne Ausseerland, zapísali  do zoznamu UNESCO - nemateriálne svetové dedičstvo. Tradícia fašiangov v tomto prevedení, je tu od čias, kedy sa v Soľnej komore ešte ťažila soľ. A takmer 90 rokov každým rokom sú výlučne v sprievode muži, odetí do ženských kostýmov a bubnnujú na veľkých bubnoch a "vyháňajú svoje ženy z tunajších krčiem".

Sprievod bubnujúcich dopĺňa ďalšia skupina mužov, vo farebných, vyšívaných kostýmoch, ručne šitých, plných ručne našívaných strieborných flitrov. Niektoré kostými sú staré aj stopäťdesiat rokov a veľmi drahé. Niektoré stoja aj 15.000 EUR. Dedia sa z gernerácie na generáciu a je úžasné, že tradíciu tzv. Trommelweiber aj tzv. Flinserl, uchovali pre ďalšie generácie. A rok 2017, bol v Bad Aussee obzvlášť zaujímavý, veď tunajší fašiangvoý sprievod  zapísali do zoznamu UNESCO.

www.badaussee.at, foto:youtube.com

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.