Už štartujú...

Kam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na turistiku

...reč je o bocianoch. Sú doma neďaleko našich hraníc, v rakúskej spolkovej krajiny Burgenland, v meste Rust, ktoré preslávili tak isto, ako miestne úžasné víno. Len niekoľko kilometrov od slovenských hraníc, počuť každý rok ich intenzívne klopotanie do červena sfarbených zobákov až do neskorých nočných hodín... 

Do Rustu a okolia prilietajú koncom marca, začiatkom apríla, a okolo 20. augusta  odlietajú. Ich zimné obydlia sú najmä v centrálnej a južnej Afrike. Okrem klepotania zobákov nevydajú zo seba žiaden spevavý tón ako iné vtáctvo.

Podľa zistení odborníkov trvá ich jesenný let do Afriky tri mesiace. Práve v tieto dni budú návštevníci Rustu vidieť i počuť ich šum i „vravu“, keďže sa hromadne začnú vracať späť do tepla. Ich návrat do Európy, konkrétne do mesta Rust trvá kratšie, presúvajú sa tam len dva mesiace. Rodina bocianov potrebuje denne na prežitie približne 4 – 6 kilogramov potravy. Jedia larvy, hmyz, užovky, myši, malé hady, ryby.  Zaujímavosťou je, že bociany sa môžu dožiť až tridsať rokov a preletia až 10.000 kilometrov!

Takže, ak pôjdete v týchto dňoch do spolkovej krajiny Burgenland, do mestečka Rust, isto ich zbadáte. A samozrejme, budete počuť ich intenzívne „klopotanie“, vychutnajte si tento jedinečný úkaz.

BH, foto: www.rust.at

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.