Spoznajte cisára Františka Jozefa

Kam za kultúrou a kultúrnym dedičtvomKam za dobrým tipomKam na víkend

Práve dnes, 16. marca sa otvoria brány štyroch barokových skvostov vo Viedni i v Dolnom Rakúsku, napríklad v Schönnbrunne, či zámku Niederweiden (stojí pri hlavnej ceste smerom do zámku Schloss Hof) a bude to trochu iná atmosféra i zámer. Práve v tento deň presne pred sto rokmi skonal rakúsky panovník cisár Franz Jozef.

Na počesť tohto dátumu, vznikla obrovská výstava, „Franz Joseph 1830 – 1916 –Zum 100. Todestag des Kaisers“, a to na štyroch miestach, úzko spojených s jeho životom. Od. 16. marca do 27. novembra bude mať možnosť verejnosť utvoriť si obraz o živote a politickom pôdobení cisára Franza Jozefa (1830-1916).

Franz Sattlecker, jeden z riaditeľov Schönbrunnu povedal, že je pre neho potešením a výzvou, touto veľkolepou výstavou osloviť široké piblikum a vzbudiť v ňom záujem o poslednú fázu diania v habsburgskej monarchii.

Centrálnym bodom výstavy je depozitár cisárskych kočov vo Viedni. Možno tu vidieť úžasné cisárske koče, známy pohrebný koč cisárskeho dvora, nádherné gala uniformy z majetku cisára, cisárske, slávnostné  konské postroje, či po prvý raz vystavené osemzáprahové postroje, s opulentnými ohnivo zlatými ozdobami.

František Jozef I. bol rakúsky arcivojvoda, rakúsky cisár, český a uhorský kráľ a prezident nemeckého spolku z habsbursko-lotrinského rodu, najstarší syn arcivojvodu Františka Karola Habsburského a Žofie Bavorskej. Narodil sa v roku 1830, 18. augusta, v zámku Schönnbrunn. Jeho manželkou bola Alžbeta Bavorská.

Ceny vstupného Franz Joseph Kombiticket: dospelý 25 €, dieťa 6 - 18 rokov 16 €.

Spracovala Beata Havranová

Foto: SKB Martina Siebenhandl, Kunsthistorisches Museum Wien

www.schoenbrunn.at


Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.