Silvester - iný kraj, iný mrav

Kam za oddychomKam za zaujímavosťami a poznanímKam za dobrým tipomKam na víkend

K tradičným slávnostiam vítania nového roku patria nesporne ohňostroje, ktoré sa rozžiaria vari v každej krajine sveta. Ale sú aj také, kde sa s ohňostrojom neuspokoja a vymýšľajú kadejaké zábavné a kreatívne aktivity.
 
Whisky a uhlie v Škótsku
V Škótsku sa nielen oslavuje nový rok, ale hneď plných päť dní sa ozývajú petardy na známom „Edinburgh´s Hogmanay“, a to už od 29. decembra, kedy hlavným mestom tiahne priam gigantický fakľový sprievod. Ale typicky zvyk počas silvestrovskej noci zažívajú Škóti. Ak im ktosi zaklope na dvere, odovzdá domácim „svätojánsky chlieb“, whisky a kus uhlia. A to znamená šťastie pre celý nastávajúci rok.
 
Červená oslava v Taliansku
Jednou z najpikantnejších osláv príchodu nového roku zaživajú turisti v Taliansku. Tu je totiž zvykom, že ženy si zásadne obliekajú spodnú bielizeň výlučne červenej farby. Ani muži nie sú výnimkou. Aby si mohli  zabezpečiť romantický zážitok na Silvestra, aj ony  musia mať na sebe niečo červeného... Údajne, kto zažije romantickú noc na Silvestra, ten má záruku, že nájde šťastnú lásku v novom roku. Von do bláznivej atmosféry sa ale v niektorých regiónoch neoplatí ísť, keďže je tu ešte jeden zakorenený silvestrovský zvyk: aby sa ľudia zbavili starého balastu, radi vyhadzujú z okien všetko obnosené šatstvo a starý nábytok! 
 
Konzumácia hrozna v Španielsku
V Španielsku sa začínajú silvestrovské zvyky až o polnoci. Presne o 00:00 hodine sa má skonzumovať prvé hrozno, čo sa zopakuje s každým úderom zvonu. Už o 00:12 hodine sa musí všetkých „12 hrozien šťastia“ zjesť, lebo len tomu to prinesie šťastie, kto to zvládne včas. Poistiť si však treba šťastie ešte aj zvykom, podobným talianskym, že si španielske ženy tiež oblečú bielizeň červenej farby.  
 
Tak i tak v Čechách
V Česku si ľudia, verní tradíciám, nechávajú záležať predovšetkým na silvestrovskom  menu. Tak napríklad sa nesmie jesť žiadne mäso z hydiny, podobne z rýb, aby šťastie neuletelo alebo dokonca neodplávalo. Prednosť má šošovica, ktorá zaručí šťastie v nastávajúcom roku. Podobne je to aj na Slovensku, kde namiesto šošovice sa zväčša uprednostňuje kapustnica.
 
Dary a kostýmy v Rusku
Rusi oslavujú Silvestra s jedličkou a darčekmi. Dosť podobným spôsobom ako je karneval. Deti sa obliekajú do „kože“ obľúbených zvieratiek a rozprávkových postavičiek. Podľa čínskeho horoskopu sa bravčové mäso nesmie konzumovať v tej silvestrovskej noci, kedy je nastávajúci nový rok v znamení svine. Okrem iného môžu Rusi otvárať šampanské ako prví v Európe už o 21-tej hodine!
 
PF 2016 a všetko dobér želá tím portálu kamkam.eu
 

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.