Taliansky kopec kde stále fúka

Je doslova mestským kopcom juhotirolského mestečka Brixen, približne sedem kilometrov, prudkými serpentínami sa k nemu dostanete za desať minúť, nová lanovka ( slávnostne lanovku Plose Kabinenbahn dali do prevádzky začiatkom decembra tohto roku), lyžiarsky raj isto aj pre rodiny s deťmi, kopec Plose.

A prečo meno Plose? Z pôvodného jazyka, z ladínčiny, ktorý Taliani si udržiavajú už po generácie, znamená plosen- fúkať, teda kopec, kde stále fúka.

Lyžovačka je tu vynikajúca, takmer prázdne zjazdovky, skoro ako privátne svahy. Tešili sme sa síce na taliančinu, ale  na naše prekvapenie sme odvšadiaľ počuli viac češtinu ako taliančinu, či ladínčinu. Zrejme je tento región, neďaleko rakúskych hraníc finančne nie taký náročný ako svahy v Rakúsku, ako nám povedala naša sprievodkyňa z turizmu, z Brixen Tourismus, pani Erica Kircheis: „Česi si Plose obľúbili, najmä stredná, či staršia generácia dobrých lyžiarov".

Samozrejme nám to neprekážalo, pretože koncentrácia lyžovania chtivých sa vďaka mnohým svahom rozptýlila a lyžovačka bola výborná, tak ako aj po nej typický nápoj Južného Tirolska, obľúbené Bombardino. Bombardino je teplý nápoj z originálneho holandského vaječného koňaku VERPOORTEN ORIGINAL, s whisky, s brandy alebo s vínovicou, trstinovým cukrom, s horúcim speneným mliekom a čiapočkou šľahačky posypanej škoricou. Bombardino je v zime typickým juhotirolským nápojom na dobrú náladu a zahriatie sa, samozrejme vtedy, keď nešoférujete.

Najdlhšia zjazdovka na domácom kopci Plose – tzv. Königsabfahrt Trametsch, meria deväť kilometrov a je najdlhšiou v Južnom Tirolsku vôbec. Zaujímavosťou je aj to, že má rôzne označenia, časti červenej, čiernej i modrej značky, teda prelínajú sa na nej rôzne stupne obtiažnosti. Ostatné trate majú štyridsať kilometrov.  Plose leží vo výške 2.562 metrov. Okrem toho má aj aj viac ako dvanásť kilometrov trás na zimné vandrovanie. Pre rodiny sú tu aj možnosti na sánkovanie. A samozrejme, pri dobrom počasí, úžasné pohľady na UNESCO svetové dedičstvo - horský masív Dolomity. Zimná sezóna trvá do 1. apríla 2024.

Ceny lyžiarskych pasov:celodenný stojí € 58,00,- popoludňajší, je platný od 12:00 hodiny, stojí € 50,- a trojhodinový lyžiarsky pas stojí € 50,-

Lanovka Plose Kabinenbahn stoji € 24,- pre oba smery, dole i hore. Sánky si požičiate len v údolnej stanici, kde je požičovňa lyží. Trasa k horskej chate má 2,3 kilometre a vedie k chate Rossalm, od nej sa potom  sánkujete dva kilometre do údolia. Štart od chaty : Rossalm, cieľ: kabínová lanovka Plose v údolí Bergstation Kabinenbahn Plose.

Ubytovanie odporúčame napríklad priamo v meste Brixen, v príjemnom hoteli len 8 minút pešo od krásneho centra Brixenu, v hoteli Jarolim, keď do Brixenu prídete v lete, využijete hotelový bazén v záhrade. Hotel má 3 hviezdičky, je čistý, príjemný personál, má výborné a bohaté raňajky. Je priamo pri železničnej stanici, kedysi bol súčasťou železničnej dopravy medzi Viedňou a Brenerským priesmykom. Ak pôjdete autom cez Brenerský priesmyk, ste v Brixene približne za tri štvrte hodiny, za Brenner zaplatíte za jeden "vstup" mýto € 11,- a € 2,90,- za jeden "vstup" - mýto pri meste Brixen smerom na diaľnicu.

Mesto Brixen má asi 20 000 obyvateľov, bolo  biskupským mestom v krásnom údolí Eisacktal. Brixen – po taliansky Bressanone, bol 500 rokov sídlom biskupov, nemeckých bohatých kniežat, kultúrnych mecénov a boháčov, čo ovplyvnilo stavebný charakter celého mesta. O tomto krásnom a zaujímavom mieste v doline Eisacktal s arkádami, s mnohými nádhernými zachovanými mešťanskými domami, Hofburgom s vodnou priekopou, dómom, či príjemnými kaviarničkami a výbornými reštauráciami, už onedlho. A ešte, úžasna šou priamo v centre mesta, v Hofburgu. Svetelno-hudobná šou, COLORS. A Homage to Peace, tú si môžete pozrieť ešte do 7. januára 2024.

Viac sa dozviete na: www.brixen.org alebo o kopci Plose a ponuke: www.suedtirol.info

Tip na ubytovanie v hoteli v centre mesta Bressanone,  v hoteli Jarolim: www.hotel-jarolim.it

Foto a text: Beata Havranová

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.