Palác pápežov vyzdobila Eva

Palác pápežov v provensálskom meste Avignon je neodmysliteľnou pamiatkou mesta.

Tak ako aj kaplnka, ktorá k nemu patrí. Dal ju postaviť pápež Johannes XXII., v roku  1316 - 1334. Takmer dvadsať rokov trvala výstavba gotickej katedrály. A o jej dnešnú podobu sa zaslúžili najmä dvaja pápeži, ktorí boli nasledovníkmi pápeža Johannesa XII: Benedikt XII a Clemens VI. Stala sa neodmysliteľnou súčasťou každej prehliadky mesta Avignon. Katedrála bola rezidenciou pápežov. Pod palácom je obrovská záhrada a obaja pápeži, najmä Benedikt XII, palác zariadili vzácnym nábytkom, steny dekorovali obrazmi a freskami.

Kaplnka paláca je významným architektonickým dielom pontifikátu pápeža Clemens VI. V roku 1948 sa tu po prvýkrát konala výstava svetského umenia a odvtedy je kaplnka - Clémentine-Kapelle, ktorej loď má 52 metrov, jej výška je 20 metrov, je ozajstným veľdielom architekta Jeana de Louvres. A nie je tomu inak ani dnes, práve v týchto dňoch inštalovali obrovskú výstavu výtvarníčky Eva Jospin, potrvá do 7. januára 2024. Svojimi dielami zaplnila niekoľko miestností Paláca pápežov. Tvorí diela na tému krajina a les, s využitím dreva, lian, papiera, prírodných materiálov, tie kombinuje s rôznymi médiami.

Dnes je Palác pápežov vo francúzskom meste Avignon, neodmysliteľnou súčasťou histórie a kultúry mesta. Dokonca v ňom môžete stráviť aj noc, a síce v zaujímavo zariadenom apartmáne, z ktorého pozeráte na obrovské námestie mesta a samozrejme ako inak, na rieku  Rhône so známym  „odhryznutým mostom“ Avignonu. A ak budete mať šťastie a prejdete sa po tomto meste UNESCO, snáď stretnete aj jeho rodáčku, speváčku, pani Mireille Matthieu.

Viac informácií o Provensálsku i meste Avignon nájdete na: www.avignon-tourisme.com

Foto: Tresson, KOS-CREA

Používate zastaralý internetový prehliadač, preto sa niektoré prvky stránky nemusia zobrazovať správne. Pre zlepšenie zobrazovania stránok a zvýšenie bezpečnosti na internete Vám odporúčame používať niektorý z moderných prehliadačov.